Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Na ezért van veszélyben az euró

2012.02.24. 20:33 Pénzügyi Szemle

Nobel-djías közgazdász pár soros összegzése arról, hogy miért nincs sok oka mosolyogni a válságban levő euró-országoknak.

Görögországban és az eurózóna többi, nehéz helyzetben levő államában nem nagyon vannak jó válaszok a jelenlegi helyzetre – legalábbis Paul Krugman, Nobel-díjas amerikai közgazdász szerint. Egyre gyakrabban felmerül az is, hogy az eurózóna jelenlegi formájában meg sem marad (ennek hatásait is többféleképp látják, lásd Európa: gazdasági káosz, vagy fejlődés? című cikkünket a jobb hasábban)

Krugman úgy véli, hogy a periféria országainak komoly gondjai vannak, de ez a közkeletű vélekedéssel szemben elsősorban nem az adósságokból, hanem a fizetési mérlegek problémáiból, illetve az 1999 és 2007 között beáramlott tőkemennyiségből és az ezáltal okozott inflációból adódik. Az árak emelkedése ugyanis versenyképességi gondokat okozott, amit most korrigálniuk kell. Minderre jött rá az adósságválság, ami miatt nemzetközi pénzügyi segítséget kellett kérniük, a pénzért elvárt megszorítások pedig csak súlyosbítják a felülértékelt devizák miatt amúgy is tomboló gazdasági válságot és visszaesést.

Krugman szerint az Európai Központi Banknak és Németországnak kellene cselekednie: kevesebb megszorítást kellene elvárni, és magasabb inflációt kellene engedélyezni. A megszorítások ugyanis kontraproduktívak: visszavetik a növekedést, ami akkor is jó eséllyel növeli az államadósság arányát, ha a deficiteket kordában tartják a kormányok.

Na de mit tehetnek a szegényebb, most gondban levő periféria-országok? Az államcsőd nem oldja meg a versenyképességi problémát, a fiskális helyzetet pedig tovább rombolja. Az eurózóna elhagyása gyors leértékelést jelentene, ami javítaná a versenyképességet, de rendkívül romboló hatású lenne, így feltehetően ezt csak abban az esetben lépi meg bármelyik ország, ha valóban nincs más megoldás. Egy szó mint száz csapdahelyzetben vagyunk, egy ilyen ország első embere tehát nem tehet mást, mint kevesebb megszorítás előírásáért könyörög, megpróbálja javítani a versenyképességet (erre nincs sok eszköze), és vár, hátha a dolgok maguktól jobbra fordulnak, illetve hátha annyira elromlanak, hogy adott lesz a gazdasági és politikai környezet ahhoz, hogy az ország elhagyhassa az eurózónát.

Ennél rövidebben és közérthetőbben talán nem is igen lehetne összefoglalni, hogy miért van veszélyben az euró.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is! 

Magunkra húztuk a román cukrot

Nyugdíjat, segélyt ne, autópályát igen!

Mi jöhet az euró csődje után?


Hoppon maradhatnak a magyar vállalkozók


Megágyaztak a svájcifrank-hitelek a válságnak

Még alacsonyabb fizetések kellenek?
______________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr555365346

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása