Az amerikai központi bank fenntarthatatlan boomot exportált a feltörekvő országokba, akik ezt most alaposan megszenvedik.
Az USA inflációja szinte eltűnt, holott a jegybank két kézzel nyomtatja a pénzt már évek óta. Közgazdászok számtalanszor figyelmeztettek már, hogy ebből a pénznyomdából még nagy baj lehet, az amerikai pénz azonban – a statisztikák szerint – csak nem akar romlani. A kérdés az, hogy miért nem. Roger McKinney, a Mises Institute közgazdásza szerint a választ az ABCT, vagyis az „Austrian business cycle theory” adja meg, amely kimondja, hogy ha a világpénzt használó ország pénznyomtatásba kezd, akkor a fölös pénz nem a hazai inflációt pörgeti, hanem szétterjed a világgazdaságban és fenntarthatatlan gazdasági fellendülést eredményez. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Egy gazdaságban ugyanis a szereplőknek – lakosság, vállalatok, bankok, állam – van egy készpénz-igényük, amely igénynél több pénzt nem fognak tartani és használni akkor sem, ha a jegybank helikopterről szórja a pénzt. Remek példa a bankszektor, ahol hiába az ingyen pénz és a jegybanki pumpa, a bakok nem adnak ki több hitelt, mondván hiányzik a kereslet és nincsenek jó lehetőségek.
A gazdaságba pumpált fölös pénz ilyenkor utat talál magának, és logikus, hogy ha a belföldi szereplőknek nincs szükségük több pénzre a gazdaság működtetéséhez, akkor ez az út külföldre vezet. Két módon lehetséges ez: a hazai szereplők külföldi árukat és szolgáltatásokat vásárolnak és/vagy külföldi befektetési lehetőségeket keresnek. Mindkét esetben a Fed által teremtett pénz külföldre vándorol és pörgeti a külföldi gazdaságokat… átmenetileg.
A gond ott van, amikor a Fed visszavonja a pénzpumpát, ez a bizonyos külföldi gazdasági fellendülés ugyanis csak egy illúzió, melynek csúfos vége szakad akkor, amikor a Fed leállítja a pénznyomdákat. Jelen helyzetben a feltörekvő piacok itták és isszák ennek a jelenségnek a levét, akik végső soron a Fed miatt elveszítették önálló monetáris politikájukat, a gazdaságukra ugyanis elsősorban a Fed-nek van hatása, nem pedig a saját jegybankjuknak.
A Fed ezekben az országokban fenntarthatatlan boomot generált, amely keserű véget és akkor, ha az ingyen pénz elfogy. A feltörekvők ekkor devizájuk meredek gyengülésével nézhetnek szembe, a gazdaságuk hirtelen lelassul, a tőkebeáramlás leállhat, a kamatok pedig felmehetnek. Ezek a tünetek az elmúlt hónapokból már jól ismertek, és még ismertek is lesznek az előttünk álló időszakban is.
A történet tragédiája az, hogy a Fed szinte teljesen feleslegesen fújta ezeket a buborékokat a világgazdaságban azzal, hogy sokkal több pénzt nyomott a rendszerbe, mint amennyire az amerikai gazdaságnak szüksége volt.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Állami garanciát az induló vállalkozásoknak!
Akitől Magyarország is sokat tanulhatna
Érvek a gazdagok adóztatása mellett
Ezért nem omlott össze Magyarország
A nagy nyugdíj-kutyaszorító
Nem lehet minden csődöt elkerülni