Magyarország egyre kevésbé van ráutalva a külső forrásokra, vagyis a gazdaságunk egyre inkább függetlenné válik a külföldről érkező sokkokkal szemben is.
Az elmúlt hónapok a feltörekvő piacok válságáról szóltak, melynek során a befektetők elsősorban attól tartottak, hogy az amerikai jegybank szigorodó monetáris politikája elszívja a pénzt ezekről a piacokról, stabil külső finanszírozás nélkül hagyva a feltörekvő országokat. A feltörekvő világban több helyen is kamatemeléseket, a deviza zuhanását, sőt pánikreakciót lehetett látni, sőt, még egy baljós betűszó is született: BIITS, vagyis Brazil, Indonesia, India, Turkey, South-Africa, azaz a „törékeny ötök”. Magyarország ugyanakkor (meglepően) stabil, sehol egy komolyabb viharfelhő vagy riogató elemzés. A kérdés, hogy miért. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Csávás Csaba és Koroknai Péter, a Magyar Nemzeti Bank közgazdászai elemzésükben hangsúlyozzák, hogy ennek a stabilitásnak jó oka van, amely ok az előttünk álló években nem csak hogy fennmaradni, de egyenesen erősödni fog: Magyarország egyre kevésbé függ a külföldi tőkétől és a külföldi finanszírozástól, vagyis egyre inkább függetlenné válik a külföldről érkező sokkokkal szemben is.
Ez részben azért lehetséges, mert Magyarország folyó fizetési mérlege stabil többletet mutat, részben pedig azért, mert a gazdasági szereplők szépen ütemesen építik le a külfölddel szembeni adósságokat. Érdekesség, hogy sok-sok éven keresztül szinte nem is hallottunk a folyó fizetési mérlegről, a közgazdászok és befektetők szemében nem ez volt az első számú mutató, most azonban kiemelt fontosságúvá vált, ami Magyarország számára örömteli, mi ugyanis eben a tekintetben kimondottan jól állunk.
Az MNB közgazdászai a jövőt illetően optimisták, vagyis arra számítanak, hogy a folyó fizetési mérleg többlete fennmarad, a külső adósságállomány pedig tovább zsugorodik. A jövő tehát azt ígéri, hogy Magyarország egyre kevésbé lesz ráutalva a külföldi tőkére, amivel párhuzamosan a gazdaság egyre inkább a belső forrásokra fog támaszkodni. Szomorú tény, hogy a devizahitelekkel és a külföld felé történő eladósodással súlyos terhet vettünk a nyakunkba a válság előtti években, most azonban úgy tűnik, hogy végre beálltunk a helyes irányba...
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A nagy nyugdíj-kutyaszorító
Nem lehet minden csődöt elkerülni
Ide kellene felkerülni Magyarországnak
Áldatlan háromszög: devizaadósok – bankok – állam
Így látják mások az egykulcsos adót