Ne támassza meg a bajba jutott eurózóna tagok állampapírpiacait az EKB, mert ezzel kiengedi az infláció szellemét a palackból? Ez egy butaság!
A válság alatt az Európai Központi Bank - és különösen a német gazdasági vezetés – több alkalommal is arra hivatkozva tagadta meg a masszívabb állampapír-vételeket, hogy a jegybanki pénznyomda és vásárlás felpörgeti az inflációt, melynek beláthatatlanok lehetnek a következményei. Paul De Grauwe és Yuemei Ji, a London School of Economics illetve a University of Leuven közgazdászai ugyanakkor kimutatták, hogy ennek az érvelésnek semmi köze a valósághoz.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON!
KÖVESSEN MINKET A LINKEDINEN!
Az kétségtelenül igaz, hogy ha a jegybank békeidőben - vagyis amikor mondhatni normális viszonyok között működik egy gazdaság - állampapírokat vásárol, és ennek megfelelőn friss pénzt juttat a gazdaságba, az érezhetően felpörgeti az inflációt. Ennek hatásai károsak, éppen ezért teljesen logikus, hogy ezekben az időszakokban a jegybank tartózkodik az állampapír-vásárlástól.
Gyökeresen megváltozik ugyanakkor a képlet, ha a gazdaság mély válságba kerül, és a békeidőben tökéletesen működő összefüggések csődöt mondanak. Ilyen helyzet például az ún. likviditási csapda, melynek lényege, hogy hiába 0 százalék az alapkamat, és hiába a gazdaságba pumpált rettentő pénztömeg, a reálgazdaság csak nem akar talpra állni, csapdába esik. Ilyen helyzetekben a jegybank teljesen nyugodtan veheti az állampapírokat és háríthatja el az államcsődöket, a gazdaságba pumpált pénzek ugyanis nem fognak inflációt gerjeszteni.
A kutatók úgy mondják, hogy létezik egy átváltás az államcsőd kockázat és az inflációs kockázat között, vagyis minél erőteljesebben van jelen az egyik, a másik hatás annál gyengébb.
Az EKB tehát hatalmas bakot lőtt akkor - ellentétben például az amerikai vagy brit jegybankkal -, amikor az inflációs veszélyre hivatkozva tétlenül nézte, hogy az eurózóna legnehezebb sorsú országai és a bankrendszer egyre mélyebbre süllyedjen az adósságválságba. Nyugodtan lehetett volna támasztani a piacokat és menteni a menthetőt…
A jövőre nézve ezek alapján - feltéve, ha a kutatók jól számoltak - ki lehet jelölni a jegybanki csapásirányt: ha államcsődök vagy bankcsődök fenyegetnek, akkor teljes nyugalommal lehet támasztani a piacokat és venni az állampapírokat, mert az infláció úgysem jelent majd reális veszélyt. Egészen addig igaz ez természetesen, míg el nem hárul a csődkockázat, ekkor ugyanis gyorsan le kell állni a vételekkel és a pénzpumpával, a békeévek eljövetelével ugyanis azonnal visszatér az inflációs kockázat. Csak hogy soha ne legyen nyugtuk a jegybankároknak...
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Erre számíthatnak a jövő nyugdíjasai
Eleve bukásra van ítélve Európa?
Kevesebb adót, több munkahelyet!
Ennyi volt a „Made in China”?
Nem mindegy, mit teszünk az árvíz ellen
Jönnek a zombi bankok