Ha nem költünk infrastruktúrára és közoktatásra, akkor hiába jönnek az uniós milliárdok.
Mikor beléptünk az EU-ba, azt hallhattuk magunk körül, hogy „Na majd most jönnek az uniós milliárdok, fejlesztések, nyugati életszínvonal". Az azóta eltelt időszak azonban bebizonyította, hogy a „jön a nyugati életszínvonal" helyett sokkal inkább a „segíts magadon, és talán az Unió is megsegít" elv érvényes. Mindez talán elsősorban az ország keleti felére igaz, ahol az uniós fejlesztési pénzek ellenére szegénység és munkanélküliség a jellemző. (Bővebben lásd ''Ez egy érdekek mentén formálódó szabályrendszer'' című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Érdemes felidézni egy kelet-magyarországi történetet. Az EU kigondolta, hogy a következő évek hívószava a „smart specialization", az „okos specializáció" lesz, ami annyit tesz, hogy az ország egy-egy pontján nagy hozzáadott értéket jelentő célzott innovációs fejlesztésre kerüljön sor. A brüsszeli illetékesek el is látogattak Kelet-Magyarországra, ahol azonban egy rövid „tanulmányút" végén rádöbbentek, hogy itt nem spéci innovációra, hanem utakra, közoktatásra, munkahelyekre van szükség. Amíg ez hiányzik, addig nincs miről beszélni...
Az infrastruktúrára és a közoktatásra költött adóforintok bőven megtérülnek, mert amellett hogy például az építkezések munkát és jövedelmet adnak, a gazdaság/régió hosszú távú növekedési lehetőségeit is javítják. Mindez fokozottan igaz Kelet-Magyarországra.
A kérdés ezen a ponton nem is igazán az, hogy pénzügyileg megéri-e az adott beruházás, hanem az, hogy ha vannak fejlesztések az infrastruktúra/oktatás terén, akkor ezt követően jöhetnek további munkahelyteremtő beruházások - akár uniós akár saját forrásból -, ha viszont nincsenek, akkor az adott régió benne ragad a munkanélküliség, szegénység, elnéptelenedés háromszögében.
Az Európai Unió ugyanis nem úgy működik, hogy életszínvonal tekintetében a szegényebb ország szépen fokozatosan közeledik a gazdagabbakhoz, hanem úgy, hogy aki értelmesen tudja felhasználni a közös és saját forrásokat, az fejlődik, aki nem, az lemarad...
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Gyengébb eurót? Még mit nem!!
Jön a magyar EU-tagság kritikus éve
Csapdába estek a munkanélküliek
Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal
Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?
Magyarország tartozzon a magyaroknak!
Mire van szüksége Magyarországnak?
2013.02.02. 09:48 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.