Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Devizahiteles mentőcsomag a bankok pénzéből?

2012.10.15. 08:54 Pénzügyi Szemle

A jegybankban parkol a bankok mintegy 4000 milliárd forintja, és egy felvetés szerint ezt kéne valahogy a devizahitelesek megmentésére átcsatornázni és felhasználni.

A Magyar Nemzeti Bank kötvényében a magyarországi bankok mintegy 4000 milliárd forintot tartanak, amit jelen állás szerint senki nem használ semmire. Egy elvi felvetés és tanulmány azt járja körül, hogy miképp lehetne ezt a pénzt a magyar devizahitelesek megmentésére fordítani (erről lásd "A devizahitelezés oka, a beavatkozás lehetősége, módjai" című cikkünket a jobb hasábban).

Forrás: MNB

A bajba jutott hitelesek megsegítésére több konstrukció is létezik. Jellemzően – legalábbis a szándékok szerint - az alapján történik a differenciálás, ki mennyire fizetőképes, kinek mennyire van valóban szüksége segítségre.

A legrosszabb helyzetben levők esetére dolgozta ki a kormány a Nemzeti Eszközkezelő koncepcióját, aminek röviden és zanzásítva az a lényege, hogy az állam megveszi az ilyen adósok lakását, majd valamilyen formában biztosítja az adósok lakhatását – optimális esetben ugyanazon ingatlan visszabérlésével.

Az ötlet egyetlen igazán komoly kérdőjele a „miből" – vagyis az, hogy egy ilyen nehéz gazdasági helyzetben az államnak honnan lesz elegendő pénze a több tízezer fizetni képtelen hiteles megsegítésére. A jelek szerint a konvencionális kormányzati eszközök ebben az esetben elég szerény kereteket jelentenek, olyannyira, hogy az így rendelkezésre álló forrásokkal nem is lehet kezelni a problémát (az idén júliusig 8 lakást vett meg a társaság, miközben még a tervekben szereplő 8000 lakás is elég kis részét tenné ki az érintett ingatlanoknak...)

Honnan lehet tehát pénzt szerezni? Nyílván onnan, ahol van – ebből indulhatott ki Bánfi Tamás, a Corvinus Egyetem tanszékvezető tanára, aki tanulmányt írt a Pénzügyi Szemlébe erről a témáról. Mindenképp újszerű megközelítést tükröz, hogy a professzor szerint az ingatlanalap rövid lejáratú (legfeljebb egy éves) kötvényeket bocsáthatna ki, mégpedig a jegybanki alapkamatnak megfelelő hozammal. A felvetés szerint az ingatlanalap keret-megállapodást köthetne a kereskedelmi bankokkal, hogy azok a jegybanki kéthetes kötvény vásárlása helyett az azonos hozamú és lejáratú, államilag garantált, az ingatlanalap által kibocsátott ingatlankötvényt vásárolják meg. Abban az esetben, ha ez a forrás elapadna, úgy rendkívüli helyzetben az állami cégek is tarthatnák ebben a kötvényben átmenetileg szabad pénzeszközeiket, illetve „utolsó menedékként finanszírozási forrásként bevonható a jegybank által kezelt állami devizatartalék" is.

Az biztos, hogy a Magyar Nemzeti Banknál mintegy 4000 milliárd forint értékben tartanak pénzt a bankok (ez a jegybanki alapkamattal érintett kötvényállomány). Az ötlet ezzel együtt meglepő, és számos kérdést felvet (például, hogy az eszközkezelő forrásköltsége miért lenne egyenlő egy piaci szereplő szempontjából a jegybanki kamattal, illetve, hogy miképp érinti a jegybanki függetlenséget a monetáris politika fő eszközének tekinthető instrumentummal kapcsolatos beavatkozás). Az kétségtelen azonban, hogy a tárgyalt kérdés fontos, és eddig nagyon kevés olyan felvetéssel lehetett találkozni szakmai berkekben, amely érdemben (értsd: nem csak banki oldalról) kezelné ezt a magyar gazdaság talpra állását nagyban nehezítő helyzetet.

Mert az biztos, hogy enélkül se növekedés, se társadalmi béke nem lesz.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ide nekem a sok pénzt! - De miért is?

Veszélyben a nyugdíjunk?

Svájcifrank-buborék és a Nobel-díj


Magyar marhákkal a válság ellen!


Gyermek és nyugdíj: a 10 alaptétel

Legyünk Európa éléskamrája!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr125365125

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása