Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ami nélkül ne is legyen magyar euró

2012.08.07. 09:23 Pénzügyi Szemle

A tudományos alapokra helyezett gazdaságpolitika megteremtheti azt a konszenzust, ami nélkül nem lehet elbúcsúzni a forinttól.

A jelenlegi euróválság mindennél jobban mutatott rá, hogy a gazdaságpolitika a közgazdaságtan és a politika világának határterülete - azaz sikeres gazdaságpolitikához nem elég a közgazdász-szakma ütemes tapsa, illetve a felséges nép üdvrivalgása sem. Olyan megoldásokat kell keresni, amelyek egyszerre megalapozottak szakmailag és bírják a választók többségének támogatását.

Ez Magyarország számára is tanulságos, hisz egyértelművé teszi, hogy a közös európai pénz esetleges bevezetése és a forint lecserélése nem lehetséges társadalmi és politikai konszenzus nélkül (lásd a "Magyar euró versus társadalmi megosztottság" című cikkünket a jobb hasábban).

Az bizonyos, hogy ma Magyarországon még a gazdaságpolitika alapvetésével kapcsolatban sincs egyetértés, a jelenlegi kormány gazdasági elképzeléseit az ellenzéki pártok az egymáshoz való viszonyukat is feledtető módon egyöntetűen elvetik. Ez a politika világában nem meglepő, de a gazdaságpolitikai alapkérdésekben ezzel együtt hasznos lenne kialakítani egyfajta konszenzust - amihez aztán már a politikai erőtér különböző szereplői könnyebben csatlakozhatnának.

A tudományos megközelítés módszertana és nyelvezete alkalmas arra, hogy az euró esetleges bevezetéséhez szükséges konszenzust megteremtse, hisz - a politikához képest legalábbis - viszonylag kevés szubjektív faktort és egyéni értékítélet alapján megítélhető kategóriát alkalmaz. Miből kehet kiindulni? Mik lehetnek az alapvetések?

1. A gazdaságnak fontos terepe a pénzvilág, de elsősorban mégis a magyar reálgazdaságot kell fejleszteni, mégpedig azért, mert ez a szegmens képes felszívni a magyar munkaerőt, és ezáltal betölteni a gazdaságpolitika egyik fő célját.

2. A reálgazdaság fejlesztéséhez egyaránt szükség van a monetáris és a fiskális politika támogatására, sőt ezek megfelelő, egymást erősítő kombinációjára. A kérdés természetesen ilyenkor az szokott lenni, hogy melyik pénzügypolitikai alrendszernek kell a másikhoz alkalmazkodnia, és melyiknek kell kitartania a saját igazsága mellett. Erre a kérdésre nyílván adható egy közgazdaságtani válasz („annak kell változtatni, amelyik rossz úton jár"), de ennek elbírálása nem egyszerű, illetve adható egy politikai válasz („a gazdaságpolitika alakításáról is a választók döntenek végső soron, így az Országgyűlésnek és a kormánynak van jog megszabni a gazdaságpolitikai irányokat és prioritásokat"), ami viszont potenciálisan rossz lépések sorozatát is jelentheti.

3. A monetáris és fiskális együttműködést ezért ökonómiai alapokra kell helyezni, azaz - Móczár József felvetését követve - ki kell dolgoznia Magyarországnak egy olyan modellt, amely „átfogja a reál és a pénzügyi folyamatokat, mégpedig olyan paraméterekkel, amelyek többek között a maastrichti kritériumok értékeit veszik fel".

A fenti modell kidolgozásának praktikus kérdéseivel kapcsolatban minden bizonnyal sok vitára lehetne számítani (hisz a tudományon belül sincs igazán konszenzus), de az kétségtelen, hogy a konszenzuskeresés egyik logikus útja a tudományos megközelítés előtérbe helyezése. Az objektív eredményeket ugyanis - feltételezve a tudomány iránti tiszteletet - nehéz megkérdőjelezni.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Chuck Norris mentheti meg az eurót

Méregdrága a svájci frank

Aki megjósolta az eurómentést

Ezért buktuk be a svájcifrank-hiteleket

Katasztrófára felkészülni!

Hogy lesz így nyugdíjunk?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr785365194

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása