Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Európának három napja maradt

2012.06.26. 09:09 Pénzügyi Szemle

Soros György szerint a június 28-29-re tervezett EU-csúcs az utolsó esély arra, hogy Európa vezetői megmentsék az eurózónát. A kulcs a németek kezében van.

A milliárdos befektető szerint az EU-csúcson a politikusoknak a már jól ismert politikai -, fiskális - és bankunió vázát kell megalkotniuk, amely eléggé hiteles és kivitelezhető ahhoz, hogy a pénzpiacok bizalmát elnyerje.

Félreértés ne essék, egy működőképes Európai Egyesült Államok megalkotása nem mehet végbe egyetlen EU-csúcson, a fő csapásirány és a tagországok - elsősorban Németország - elkötelezettsége azonban első lépésként elegendő lehet. (Bővebben lásd "Így menthető meg az eurózóna" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ennek a váznak Soros szerint két részből kell állnia. Az egyik a fiskális- és bankunió előfutára, az European Fiscal Authority (Európai Költségvetési Hatóság), melynek feladata többek között a tagországok költségvetéseinek vizsgálata, gazdasági reformok kidolgozása és nyugdíjrendszerek ellenőrzése lenne. A másik pedig a Debt Reduction Fund, amely egy óriás pénzügyi alapként működne, feladatául pedig a bajban lévő eurózóna tagok adósságának finanszírozását kapná.

A szükséges forrást az alap az eurózóna által garantált kincstárjegyek - rövid lejáratú hitelpapírok – kibocsátásával fedezné, amely papírokat Soros szerint akár több százmilliárd euró értékben lehetne piacra dobni, és a befektetők már 1,0 százalék alatti kamat mellett is megvennék.

Amint ezek a kezdeti lépésen működnek, az eurózóna elmozdulhatna a mélyebb integráció irányába, kibocsáthatna hosszú lejáratú közös állampapírokat, az adóbevételek egy részének központi elosztásával közös gazdaságösztönző lépésekről dönthetne, és kialakíthatná a fiskális-, politikai- és bankunió hosszú távon is működőképes formáját.

A kulcs a németek kezében van, akik eddig szinte valamennyi javaslatot gondolkodás nélkül elutasítottak. Nekik jó így, a gazdaságuk növekszik, az állampapírpiaci hozamok és a munkanélküliség a mélyben, a versenyképesség irigylésre méltó, sőt a válság miatt gyengülő euró még jót is tesz az exportszektornak. A németeknek eszük ágában sincs közös eurókötvényt kibocsátani és kockázatközösséget vállalni az olaszokkal vagy spanyolokkal, és eszük ágában sincs a német adófizetők pénzéből európai gazdaságélénkítő csomagot finanszírozni.

Mindez természetesen érthető. Soros szerint azonban elérkezett az a pont, amikor az eurózóna legnagyobb haszonélvezőjének túl kell lépnie önös érdekein, és a fizetési övezet megmentése érdekében hozzá kell járulnia a mélyebb integrációhoz szükséges változásokhoz. A tűzoltás itt már nem elég, hiteles és hihető terv kell, különben félő, hogy a pénzpiacok rövid úton elsodorják az eurózónát.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Évtizedekre elástuk magunkat


Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket?

A bölcsin múlhat a nyugdíjunk

Se gyerek, se nyugdíj?

Nyugdíj: mi van, ha nincs munka?

A magyarokon csattanhat az ostor

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr455365233

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása