Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

A gazdasági rendszerváltás hét tanulsága

2012.02.07. 09:24 Pénzügyi Szemle

Az egykori kommunista blokk országai nagyjából két évtizeddel ezelőtt kezdtek el áttérni a kapitalista rendszerekre. Mit lehetett tanulni ezekből az átmenetekből ? erre a kérdésre ad választ Andrei Shleifer, orosz születésű amerikai közgazdász, a Harvard tanára.

Shleifer Seven things I learned about transition from communism című cikkében hét pontban foglalja össze az átmenettel kapcsolatos tapasztalatait (lásd a jobb hasábban A piacgazdasági átmenet hét tanulsága című bejegyzésünket). A közgazdász szerint bár már viszonylag kevés kommunista rendszerű ország van, de a lista és a tapasztalatok hasznosak lehetnek a túlzott állami jelenlétet levetkőzni szándékozó államoknak is.

1. Az átmenet minden érintett országban komoly gazdasági visszaeséssel kezdődött, bár a visszaesés minden esetben kisebb volt, mint ami a hivatalos statisztikákból látszott. Ez az aktivitás-csökkenés ellentmondott annak a közgazdasági tételnek, miszerint a szabad árrendszer rögtön javítja az erőforrások allokációját. A fő tanulság: a gazdasági átmenet termőre fordulása időt vesz igénybe.

2. A visszaesés nem tartott örökké, a csökkenést gyors növekedési szakasz követte. A hivatalos GDP-adatoknál jobban nőtt a lakosság nagy részének életszínvonala, ami arra utal, hogy a kapitalizmus mégis működik.

3. A gazdaság visszaesés sehol sem vezetett populista felkelésekhez és hatalomátvételhez ? pedig ettől sok közgazdász tartott. A kormányok sok helyen megbuktak, de nem populista erők miatt. A populisták helyett inkább egy új gazdasági elit alakult ki (oligarchák), amely politikai befolyásra is szert tett. A lecke egyértelmű: a reformernek nem a populistáktól kell tartania, hanem az új elitektől.

4. A közgazdászok és a reformerek túlértékelték a saját képességeiket a reformok és egy-egy fontos lépés ütemezésével kapcsolatban. A valódi meghatározó tényező a politika és a képességek voltak, nem pedig a fenti kérdésekkel kapcsolatos elméletek. A különböző utakat választó államok végső soron ugyanarra jutottak: privatizáció, makrogazdasági stabilizáció, intézményi és jogi reform, piacgazdaság. A lecke: ne tervezd túl a gazdaság átalakítását, és ne késlekedj annak reményében, hogy később még mélyebb reformra lesz mód!

5. A közgazdászok túlértékelték az ösztönző-rendszer visszaállításának hatását, és nem figyeltek eléggé az emberekre. Az átmenethez új emberek kellettek. Lecke: öreg kutyát remek ösztönzéssel sem lehet új trükkökre tanítani.

6. Fontos, hogy ne becsüljük túl a makrogazdasági válságok, illetve akár az államcsődök hosszú távú hatásait. Oroszország komoly krízisen ment át 1997-1998-ban, amikor sok szakértő 20 évre tette, amíg az ország újra talpra áll. A gyors növekedésre azonban csak tíz évet kellett várni, és hasonlóak a tapasztalatok más országokban is. Lecke: ne pánikolj a válságok miatt, hamar elmúlnak!

7. Könnyebb előre jelezni a gazdasági, mint a politikai folyamatokat. Az egykori kommunista országok mindegyikéből ilyen vagy olyan kapitalizmus lett, de a politikai formák már jóval eltérőbbek. Itt erősek a földrajzi meghatározódások, a nyugatabbra levő országok demokratikusabbak lettek.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr115365363

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása