Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Nagy lenne a baj, ha minden olcsóbb lenne

2012.01.30. 10:43 Pénzügyi Szemle

Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint ha nem jön gyökeres változás, akkor a fejlett országokban megismétlődhet az 1930-as évek válságidőszaka. Hasonló félelmei vannak Soros Györgynek is, aki a német szigor hatásai miatt aggódik. De mit is jelent az akkori krízist jellemző defláció, és mennyire kell tőle rettegni?


Az 1930-as években a sorozatos bankcsődök és a pénzügyi rendszer működési szabályainak szigorítása a banki hitelezés összeomlásához, deflációhoz, a munkanélküliség megugrásához és a termelés visszaeséséhez vezetett.

Ebben a deflációs időszakban - amikor az árak évről-évre csökkenést mutattak ? a vállalatok elhalasztották beruházásaikat, a bankok csak a legbiztonságosabb adósoknak adtak hitelt, a lakosság pedig fogyasztás helyett inkább tartalékolt, felkészülve a bizonytalan időkre. A defláció így mind a termelést, mind pedig a fogyasztás visszavetette, a gazdaságot pedig valósággal megbénította, amely béklyótól a fejlett országok évekig nem tudtak szabadulni.

A történelmi tapasztalatok és a közgazdasági elmélet is azt mutatja, hogy a defláció sokkal nagyobb veszélyt jelent egy gazdaságra, mint az alacsony szintű, azaz még kordában tartható infláció. De vajon igaza lehet-e a nagy hatalmú IMF-vezérnek, illetve a magyar származású gurunak, és kell-e félnünk attól, hogy a világ ismét belesétáljon a 80 évvel ezelőtti csapdába?

Eltérőek a vélemények, de szerencsére van olyan álláspont is, miszerint az 1930-as évek ?rémtörténetének? megismétlődésére rendkívül kicsi az esélye. Így látja például Thorsten Polleit, a Frankfurt School of Finance & Management professzora, a Ludwig von Mises Institute kutatója.

Polleit a How Deflationary Forces Will Be Turned into Inflation című elemzésében (Az inflációtól rettegjünk, vagy a deflációtól? címmel lásd a jobb hasábban) kifejti: a kormányok és a jegybankok - tanulva a múlt hibáiból - ma már minden eszközzel harcolnak a gazdasági depresszió és a defláció ellen. Ha kell, akkor feltőkésítik a bankokat, olcsó jegybankpénzzel árasztják el a bankrendszert, vagy épp gazdaságösztönző programokat indítanak. A mai pénzrendszer amúgy is jóval szabadabb, mint volt az 1930-as évek elején, amikor a fejlett gazdaságok vezetőinek kezét még nagyrészt megkötötték az aranystandard szigorú szabályai.

Polleit szerint a defláció és az évekig tartó gazdasági pangás ma már elkerülhető, sőt, már nem is a deflációtól, hanem sokkal inkább a papírpénz értékállóságába vetett hit megroppanásától, azaz az infláció elszabadulásától kell tartani.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr785365370

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása