Májusban az amerikai jegybank egyszer már ráijesztett a feltörekvő országokra, könnyen lehet, hogy hamarosan ismét izgulhatunk.
Májusban, miután az amerikai jegybank elnöke, Ben Bernanke megszellőztette, hogy hamarosan szigorítás következhet a monetáris politikában - vagyis lassulhat a pénznyomda és a kamatok is elrugaszkodhatnak a 0 százaléktól -, a feltörekvő piacokra irányuló tőkebeáramlás hirtelen leállt. A nagy hatalmú jegybankár, látva a szigorítás puszta említése által keltett viharfelhőket, gyorsan visszalépett, most azonban ismét úgy tűnik, hogy hamarosan nem marad más választás. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Az extra laza monetáris politika ugyanis csupán egy átmeneti mankó, melynek feladata, hogy a földbe döngölt gazdaságot kisegítse a gödörből. Az előrejelzések ugyanakkor azt mutatják, hogy mankóra már nincs szüksége az Egyesült Államoknak, sőt, a növekedés akár még pozitív meglepetést is tartogathat a soron következő években. Ha pedig valóban így alakul, akkor meglehet, hogy jóval hamarabb sor kerülhet a májusban már beígért monetáris szigorításra, mint azt a legtöbben gondolnák.
Andrés Velasco, a Columbia University professzora úgy látja, hogy jövőre ismét terítékre kerül majd az amerikai jegybank pénzpumpájának lassítása, sőt még a kamatemelés is, aminek legfőbb kárvallottjai természetesen a feltörekvő piacok lesznek. Május-júniusban is rajtuk csattant az ostor, nem lesz ez másként legközelebb sem. Az amerikai monetáris szigorítás hatására ugyanis a dollár erősödni, az amerikai kamatlábak pedig emelkedni fognak, aminek eredményeként a feltörekvő piacokra áramló tőke lelassulhat, sőt akár le is állhat.
Ennek hatása pedig már jól ismert, a pénzcsapok elzárása a helyi devizák gyengülésével, a kötvényhozamok emelkedésével és a kamatok megugrásával jár, amit természetesen szorosan követhet a növekedési kilátások romlása. Egyelőre ugyanakkor piaci pániknak nyoma sincs, a májusi viharfelhők hamar elvonultak, az irányadó amerikai 10 éves kötvényhozam ugyanakkor, azt követően, hogy a májusi 1,6 százalékról augusztus végére 3,0 százalékra ugrott, jelenleg nem sokkal a nyár végi csúcstól, 2,8 százalékon várja a folytatást.
Andrés Velasco szerint az amerikai jegybank monetáris szigorításával kapcsolatos spekulációk bármelyik pillanatban újraindulhatnak, és akárcsak május-júniusban, ismét a tetemes külső adóssággal rendelkező feltörekvő országok kerülhetnek a célkeresztbe. Az előző „kört” Magyarország és a forint viszonylagos stabilitással vészelte át – az euró árfolyama mindössze 5-10 forinttal emelkedett május-augusztusban -, csak remélni tudjunk, hogy nem lesz ez másként akkor sem, ha a spekulációk ismét felizzanak.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Íme Európa talpra állításának kulcsa
Az egykulcsos adó nyertesei és vesztesei
Kaszálnak a londoni magyarokon
Megfojtja magát Európa
Devizahitelek: miben hibáztak biztosan a bankok?
Furcsa világot teremtett a válság