A bevándorlás egyértelműen fellendíti a fogadó ország gazdaságát, a kivándorlás ugyanakkor számos negatív következménnyel jár.
Egyre forróbb témává kezd válni itthon a kivándorlás, miután a hírek már félmillió külföldön dolgozó magyarról szólnak. Ki nyer és ki veszít a kivándorlással? Mi lesz a nyugdíjrendszerünkkel, ki fog adót fizetni és „feltalálni”, ha a diplomásaink kimennek? Dylan Matthews, a The Washington Post publicistája összegyűjtötte a témával foglalkozó tanulmányokat, és öt nagyon érdekes következtetést tett: (Bővebben lásd Ki nyer, ki veszít a bevándorlással? című cikkünket a jobb oldali hasábban)
1, A bevándorlók pénzügyileg jellemzően jól járnak, miután a fizetésük legalább 2-3-szoroságra, de szélsőséges esetben akár 10-szeresére is emelkedhet.
2, A fogadó ország gazdasága szintén nyer, a bevándorlók ugyanis jellemzően fiatal adófizetők, akik fizetésük elköltésével pörgetik a gazdaságot. A munkaerő kínálati sokk pedig nem igazolható, azaz nem igaz, hogy a bevándorlók érkezésével növekedne a munkanélküliség.
3, A bevándorlás felpörgeti az innovációt, a beruházásokat és a vállalkozásokat. Az Egyesült Államokban például a nem amerikai, tehát bevándorló állampolgárok jegyzik a szabadalmak és az induló vállalkozások mintegy negyedét.
4, Bevándorlással jellemzően emelkedik a fogadó ország bérszínvonala, ami a helyi lakosoknak is jövedelem-emelkedést jelent.
5, A bevándorlás elsősorban a magasan képzett társadalmi rétegre van pozitív hatással, az alacsonyan képzett munkavállalókra hosszú távon alig kimutatható hatással bír.
A bevándorlás gazdasági hatásait tekintve tehát egyértelműen pozitív a fogadó ország számára, a rossz hír ugyanakkor az, hogy miután ez egy zéró összegű játék, amit nyer a fogadó ország - a magyar munkavállalót, adófizetőt, fogyasztót, vállalkozót, innovátort -, azt az anyaország elbukja.
Sajnos Magyarország számára ebben a tekintetben kedvezőtlenül alakultak az események az elmúlt években - ijesztő belegondolni, hogy hány rokonunk, barátunk dolgozik „kint” -, és csak remélni lehet, hogy a kormány ígéretéhez híven valóban „kitalál” valamit, hogy hazacsábítsa a jelenleg külföldön dolgozó "félmillió kitűnő magyar munkavállaló” legalább egy részét.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Gyengébb eurót? Még mit nem!!
Jön a magyar EU-tagság kritikus éve
Csapdába estek a munkanélküliek
Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal
Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?
Magyarország tartozzon a magyaroknak!
Gyertek haza, londoni magyarok!
2013.02.03. 13:01 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.