Az IMF-nek és az EU-nak sem sikerül eltalálnia, mi lesz Magyarországon. Sőt.
Magyarország EU-s vitáinak nagy része arra vezethető vissza, hogy külföldön és a banki központokban máshogy prognosztizálják a jövő gazdasági eseményeit, mint Budapesten (az ÁSZ elnökének erről szóló, "Gondolatok a költségvetési terv makrogazdasági feltételrendszeréről" című elemzését lásd a jobb hasábban).
Nagyon sok múlik az előrejelzéseken, ezek alapozzák meg például azt is, hogy Magyarország továbbra is túlzottdeficit-eljárás alatt áll – miközben tavaly soha nem látott plusz hozott össze a magyar büdzsé. Igaz, ezek egy jelentős része egyszeri tételekre volt visszavezethető – ezt nem is kérdőjelezi meg senki sem -, de azzal kapcsolatban már nem ennyire egyértelmű a kép, hogy mi lesz az idén, jövőre, illetve az azt követő években.
Hasznos lehet ezért megnézni, hogy vajon melyik előrejelző intézmény, központ mennyire pontosan látta előre a magyar fejleményeket, mondjuk, 2011-ben. Érdekes kép rajzolódik ki a prognózisok egymás, illetve a tényszámok mellé állításával.
Az előrejelzések pontossága a GDP-vel kapcsolatban a legkedvezőbb, pontatlanságuk pedig az államháztartás hiánya esetében volt a legnagyobb. A prognózisok szinte mindegyike túl optimista volt tavasszal, az év végén azonban túl pesszimista. A közpolitikai szempontból kiemelkedő fontosságú államháztartási egyenleget legjobban a kormány és az MNB találta el, az egyik legpontatlanabb előrejelzést pedig az IMF adta.
Az mindenképp elgondolkodtató, hogy a kormány előrejelzései bőven nem voltak a legrosszabbak között. Ebben nyilvánvalóan szerepe van annak, hogy a kormányzatnak nagy apparátusa van, illetve hogy a kormány nem csak prognosztizál, hanem például az államháztartási egyenleg szintjén alakítója is a folyamatoknak.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Rohannak a görögök a pénzük után
Kitaposott úton mehetnek a vesztükbe a görögök
A görög összeomlás 140 karakterben
Itt talán szerencsénk volt
Mi lesz, ha kilépnek a görögök?
Nagy bajban a friss diplomások