Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

A pénzügyi mentőövnek mindig ára van

2012.02.07. 21:20 Pénzügyi Szemle

Európa tanulhat az Egyesült Államok történelmi tapasztalataiból, miszerint az adósságtól nem lehet úgy megszabadulni, hogy azért ne kérnének valamit cserébe.

Az Amerikai Egyesült Államok központi kormánya 1789-ben 13 amerikai tagállam adósságát vette át, 1840-ben azonban már nemet mondott az adósságátvállalásra. Mind a két eseménynek vannak olyan tanulságai, amelyek hasznosak lehetnek az európai országok számára.

Thomas Sargent Wall Street Journalben megjelent cikke szerint 1789-ben az adósság átvállalása annak a része volt, hogy Alexander Hamilton pénzügyminiszter így akarta megnyerni a föderális kormányzat erősítéséhez a szóban forgó, nagy adóssággal küzdő 13 állam hitelezőit. A cél az volt, hogy a központi kormányzatnak joga legyen annyi bevételre szert tenni, amivel többek között a függetlenségi háborúban felhalmozott adósságot is ki lehetett fizetni. Az első amerikai alkotmányban a központi kormánynak nem volt adókivetési joga, a bevételek a 13 állam önkéntes hozzájárulásaiból jöttek össze.

Az európai párhuzam első pontja az, hogy az amerikai adóbevételek sem tudták fedezni ekkoriban az adósság finanszírozását. Az 1780-as években tehát egyfajta fiskális válság alakult ki a tengerentúlon, márpedig ? Sargent szerint ? ezek a krízisek gyakran végződnek az intézményi környezet átszabásával. Így is történt, az amerikai alkotmány megváltozott, a föderális kormányzat bevételei biztosítva lettek, de ezzel együtt megjelentek a központi adók, a tagállami adósságok pedig központi adósságokká váltak.

Sargent szerint Hamilton és Washington azért fizette továbbra is az adósságot, mert jó reputációt akart kiépíteni a hitelezők körében, és ezzel lehetővé kívánta tenni a kedvező finanszírozási feltételek kialakítását. A gondot az jelentette, hogy a hitelezői jó hírnévhez egy zavaró momentum társult: a tagállamokban kialakult az a kép, hogy Washington mindig kisegíti majd őket.

A probléma felszínre kerülésére 1840-ig kellett várni, amikor az 1820-as, 1830-as évek vasútépítési láza miatt újra hatalmasak lettek az állami adósságok. Az 1830-as évek pénzügyi válsága csődhelyzetet idézett elő több államban is. Mi tűnt a legjobb megoldásnak? Természetesen az adósság központi átvállalása.

A Kongresszus azonban ezúttal nemet mondott, és több állam csődbe is ment (nem fizette ki a tartozásait). Az államok ezt követően nem tehettek mást: átírták a saját alkotmányukat, előírva a kiegyensúlyozott költségvetést, amire korábban nem volt példa. Sargent szerint ez jól mutatja, hogy a költségvetési válságok ? mint amilyen most Európában is van ? gyakran átszabja a politikai és intézményi térképet.

A Nobel-díjas közgazdász szerint látni kell, hogy mi múlott az 1840-es évek döntésén. A központi kormányzat egyértelművé tette, hogy nem felel az államok felelőtlenségéért, akkor sem, ha rövid távon veszteségei lesznek emiatt (így is történt). Hosszabb távon természetesen mindez jót tett a költségvetési fegyelemnek, és nem utolsó sorban lehetővé tette, hogy az Egyesült Államok föderális állam maradjon. Vagyis, hogy az államok megtarthassák függetlenségüket, szabadságukat és adókivetéssel, valamint közpénzfelhasználással kapcsolatos felelősségüket.

Az európaiak most hajlamosak igent mondani az adósságok átvállalására, de nem szabad elfelejteni, hogy az amerikaiak a saját politikai rendszerüket azzal tartották fenn, hogy nemet mondtak erre ? figyelmeztet Sargent.

Ez különösen annak fényében igaz, hogy a múlt héten nagy vihart kavart, hogy Görögországnak esetleg le kell mondania szuverenitásának egy részéről az újabb hitelcsomagért - a jelek szerint az amerikai történelmi tapasztalatok fényében ez nem is olyan meglepő kérés.

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr845365362

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása