Mi lenne, ha az eurózóna bajba jutott országai különadót vetnének ki az üresen álló ingatlanokra?
Az eurózóna periféria országaiban nagyon úgy tűnik, hogy a következő évek a belső leértékelés jegyében telnek majd, melynek során az érintett országokban olyan szintre kell csökkenteni az árakat és a béreket, ami már versenyképes mondjuk a német vagy holland gazdaság árszínvonalával. Ezt a folyamatot segítené az üresen álló ingatlanokra kivetett különadó. (Bővebben lásd "Így lehetne gyorsabb a periféria országok talpra állása" című cikkünket a jobb oldali hasábban.)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON!
KÖVESSEN MINKET A LINKEDINEN!
De miért is lenen ez jó? Dean Baker, az amerikai Center for Economic and Policy Research kutatóintézet közgazdásza úgy számol, hogy a legalább fél éve kihasználatlan ingatlanokra a becsült forgalmi érték évi 1,0 százalékának megfelelő adót kellene kivetni. Ez jelentős plusz bevételt jelentene a költségvetéseknek például Spanyolországban vagy Írországban, emellett egy sor gazdasági gondot megoldana.
Az üres ingatlanok tulajdonosai például abban lennének érdekeltek, hogy eladják vagy bérbe adják a kihasználatlan ingatlant. Dean Baker szerint a bérleti díjak így minimum 10 százalékkal csökkennének, ami például Spanyolországban felérne egy 3-4 százalékos reálbér emeléssel. A lakosság így a megszorításokat jobban elviselné, arról nem is beszélve, hogy a bérszínvonalak alkalmazkodása is felgyorsulhatna.
A vállalatok is jól járnának, hisz a költségeik a bérleti díjak visszaesésével csökkennének, ami javítaná versenyképességüket. Plusz, a lakásbérlet olcsóbbá válása komoly segítség lenne a jelentős munkanélküliséggel küzdő fiatalok számára. Plusz, a kihasználatlan ingatlanokra kivetett adó segítene lenyomni a lakásárakat, ami segítené eltűntetni az ingatlanpiaci buborék maradványait és megtisztítaná a piacot. Arról nem is beszélve, hogy a bérleti díjak csökkenése jelentős jövedelem-átcsoportosítást jelentene a gazdagok felől a szegények felé, ami tovább mérsékelhetné a válság negatív hatásait.
És ami a legszebb lenne az egészben: a nagy ingatlanfejlesztők egy jelentős része német, vagyis ha a spanyolok az üres ingatlanokat adóztatnák, azzal végeredményben német nagybefektetőktől gyűjtenének be pénzt.
Az ötlet természetesen számos kérdést felvet - hogyan ellenőrizhető például a kihasználtság, mennyi lenne a becsült forgalmi érték -, és a megvalósítás jó néhány akadályba ütközik, egyfajta lehetőségként ugyanakkor mindenképp érdekes.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Teljesen új közgazdászok kellenek
A börtön nem a bankároknak való?
Valóban „gonosz” lenne az IMF?
Csődbe visznek a külföldiek
Így is csinálhatta volna Magyarország
Magyarország legnagyobb vesztesége
Jöhet az üres ingatlanok megadóztatása
2013.05.20. 08:43 Pénzügyi Szemle
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.