Hiába igaz, hogy az 500 eurósokat szinte kizárólag a bűnözők használják, a magas címletű bankjegyek egyszer már megmentették az eurózónát.
Miért van szükség az eurózónában az 500 eurós bakjegyekre? A több mint 150 ezer forint értékű címletet a hétköznapi emberek úgysem használják, miközben az alvilág szereplői előszeretettel tartják megtakarításaikat 500 eurósokban, vagy bonyolítanak le kábítószer illetve fegyver üzleteket. Az 500 eurós ugyanis sokkal jobb, mint a 100 dolláros, ugyanakkora összeg ugyanis heted akkora helyen elfér, ami a készpénzt használó alvilágban igen komoly szempont. Mi értelme az 500 eurósnak, ha azt szinte csak a bűnözők használják? Az eredeti elemzés itt érhető el.
A fenti megállapítások mind igazak, az eurózóna legsúlyosabb válságnapjain ugyanakkor pont az 500 eurós bankjegyek mentették meg a fizetési övezetet az összeomlástól – mutat rá Antti Heinonen, aki 1998 és 2008 között az Európai Központi Bank bankjegyekért felelős igazgatójaként felügyelte az új pénz bevezetését.
A Lehman Brothers csődjét követően a bizalom ugyanis olyan szinten gyengült meg a bankrendszerben, hogy az eurózóna polgárai rekord összegeket vettek ki a pénzintézetekből és tartották megtakarításaikat készpénzben. Látványos bankrohamok és kígyózó sorok ugyan nem voltak, ha azonban nem álltak volna hegyekben az 500 eurósok a bankokban, akkor ezt a hirtelen jött készpénz igényt képtelenség lett volna kielégíteni.
Antti Heinonen hangsúlyozza, hogy az 500 eurósok nélkül a bankrendszer nem tudta volna készpénzre váltani a bankbetéteket, ami súlyos pánikhoz és valódi bankrohamokhoz vezetett volna. Mi lett volna ha… ezt már sosem tudjuk meg, könnyen lehet azonban, hogy a szokatlanul magas címletű bankók nélkül az eurózóna bankrendszere ténylegesen is az összeomlás szélére került volna.
Antti Heinonen éppen ezért úgy látja, hogy az 500 eurósokat komoly hiba lenne kivezetni, és bár való igaz, hogy az alvilág előszeretettel használja a bankjegyeket, a tartalék funkciója olyan erős, hogy nem hogy csökkenteni, de egyenesen növelni kellene a forgalomban lévő 500 eurósok számát. A mindennapi készpénzforgalomban szinte semmilyen szerepe nincs, a tartalékpénz funkciója azonban olyan erős, ami igazolja az 500 eurósok létét… a bűnözők legnagyobb örömére.
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Állami garanciát az induló vállalkozásoknak!
Akitől Magyarország is sokat tanulhatna
Érvek a gazdagok adóztatása mellett
Ezért nem omlott össze Magyarország
A nagy nyugdíj-kutyaszorító
Nem lehet minden csődöt elkerülni