Ha az európai államok az induló vállalkozások számára bankgaranciát nyújtanának, azzal hirtelen megugrana a startup cégek és a munkahelyek száma és rövid úton szárnyra kaphatna a gazdaság. Az induló vállalkozás számára ugyanis a legfontosabb a versenyképes hitel.
Nagyon ijesztő tud lenni, ha az ember azt olvassa, hogy a fiatalkori munkanélküliség a spanyoloknál és a görögöknél 50 százalék fölötti, vagy hogy 2050-ben egy nyugdíjasra már csak két dolgozó jut majd Európában a mostani négy helyett. Giles Merritt közgazdász szerint a napnál világosabb, hogy Európának munkahelyekre van szüksége, ezt ugyanakkor sokkal gyorsabban és határozottabban kell elérnie, mint ahogyan az a klasszikus úton haladva lehetséges. Az eredeti elemzés itt olvasható.
Mert mi is a munkahelyteremtés klasszikus útja? Az adó- és járulékcsökkentés, vagyis a munkaerő terheinek mérséklése. Európában az adóbevételek mintegy fele származik a munkaerő adóztatásából, miközben alig ötöde a tőke adóztatásából. Általánosan elfogadott nézet, hogy ha az államok csökkentenék a munkaerőre rakódó terheket, azzal növelni lehetne a foglalkoztatást. Ez ugyanakkor egy hosszadalmas és költséges folyamat, arról nem is beszélve, hogy a nyakig eladósodott Európában ennek nem is nagyon van tere. Mármint a költségvetés oldaláról.
Sokkal gyorsabb és elérhetőbb módja a növekedés és a munkahelyteremtés beindításának, ha az állam két bátor lépést megtesz. Az első – ami valóban igen bátornak tűnik -, ha az állam garanciát vállalna az induló vállalkozások (startup) banki adósságaiért. Az ugyanis nagyon hasznos, ha az állam ipari parkokat létesít és adókedvezményeket ad, a legtöbb induló vállalkozás azonban ott bukik el, hogy nem kap hitelt. Hitel nélkül nincs induló vállalkozás.
Ha az állam garanciát vállalna a hitelek után, azzal hirtelen megugranának a startup cégek, ami berobbantaná a foglalkoztatást és a gazdasági növekedést. Természetes, hogy ezt sem lehet ész nélkül, hiszen akkor boldog boldogtalan vállalkozást alapítana, de egy ésszerű keretek között és kellő biztosítékokkal és fedezetekkel ellátott garanciarendszerben lehet fantázia. Giles Merritt elismeri, hogy vélhetően jó néhány vállalkozás csődbe menne és az állam a hitelek egy jelentős részén veszítene, a jól működő és sikeressé váló vállalkozásokon azonban sokkal többet nyerne – a plusz adóbevételen és a magasabb foglalkoztatáson keresztül -, mint amennyit a bukott vállalkozásokon veszítene.
A másik ötlet, amit a közgazdász felvet, az a fiatal anyák kiemelt támogatása. Az USA-ban és a skandináv országokban ugyanis látványosan több nő dolgozik, mint a dél-európai országokban, amely országok munkaerőpiacai látványosan erősebbek, int a dél-európai országok munkaerőpiacai. Ha az állam támogatná a gyermeknevelést - ingyenes óvodai, bölcsődei ellátás biztosítása - azzal az anyák egy jelentős részét vissza tudná terelni a munkaerőpiacra, ami nem csak a munkaerő kínálatot erősítené, de a plusz jövedelmeknek köszönhetően hozzájárulna a munkahelyek számának növeléséhez is.
Kétségtelen tény, hogy ezek az ötletek igencsak merészek, az is igaz ugyanakkor, hogy minél nagyobb a baj, annál bátrabb válságkezelésre van szükség…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Akitől Magyarország is sokat tanulhatna
Érvek a gazdagok adóztatása mellett
Ezért nem omlott össze Magyarország
A nagy nyugdíj-kutyaszorító
Nem lehet minden csődöt elkerülni
Ide kellene felkerülni Magyarországnak