Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

A Google előre látta az összeomlást?

2013.09.09. 08:31 Pénzügyi Szemle

Egy közelgő gazdasági válság sikeres előrejelzése sok-sok munkahelyet megmenthet, és talán megakadályozhatja, hogy egy világméretű pénzügyi összeomlás recesszióba taszítsa az adott országot.

Előre látni a jövőt, ez minden közgazdász álma. Ha mondjuk mi magyarok csak néhány hónappal a 2008 őszi események előtt tudtuk volna, hogy világméretű pénzügyi összeomlás közeleg, akkor talán megtehettük volna a szükséges előkészületeket, és tompíthattuk volna a pénzügyi krízis, majd a recesszió élét. De hogyan lehetne akár csak néhány hónappal előre látni egy közelgő válságot? A választ a Google statisztikusaitól tudhatjuk meg. Az eredeti elemzés itt érhető el.

Pirossal a keresőbe beírt „jobs”, mint munkahelyek szó gyakorisága, szürke rész a recesszió időszaka

Posztba_nagy_8.jpg

Az elv rém egyszerű, a Google keresőjébe beütött kulcsszavak – pl. jobs, recession, crisis… - ugyanis már a recesszió kezdete előtt mutatják, hogy közeleg a baj. A közgazdászoknak tehát nem kell mást tenniük, mint figyelni a Google rendszerében keresett kulcsszavak gyakoriságát, és ha a válságra utaló szavak megszaporodnak, akkor sejteni lehet, hogy hamarosan beüt a krízis – mutat rá a kanadai Greg Tkacz, az idézett kutatást végző közgazdász professzor.

Tkacz rámutat, hogy becslései szerint a Google a 2008 őszi pénzügyi összeomlást és recessziót már három hónappal előre „jelezte”, úgy számol tehát a professzor, hogy a kereső megközelítőleg egy negyedével képes előre látni a nagyobb gazdasági eseményeket. Megjegyzi ugyanakkor, hogy miután egy rendkívül fiatal technológiáról van szó - az adatok csak 2004-től kezdődően állnak rendelkezésre -, eddig csupán egyetlen recesszió adatsorai állnak rendelkezésre, ami meglehetősen soványka a rendszer megbízható tesztjéhez.

Tkacz ezzel együtt eljátszik a gondolattal, hogy vajon mi lett volna akkor, ha a kanadai kormány nem 2009 januárjában, hanem mondjuk egy negyedévvel korábban jelenti be a gazdaságélénkítő csomagját. Meg lehetett volna menteni a munkahelyek egy részét? Másként alakultak volna az események, ha az ország vezetői hamarabb tudomást szereznek a közelgő válságról?

Tkacz kutatási eredményét természetesen alapos fenntartásokkal kell kezelni, sokkal inkább egyfajta érdekességről van itt szó, mint a gyakorlatban is használható módszerről. Mindenképpen érdekes lenne ugyanakkor, ha idővel a közgazdászok kifejlesztenének egy-egy gazdasági indikátort, ami a Google keresőjére és az ott használt kulcsszavakra épül. Nem lenne-e túl nagy hatalma a keresőnek? Lehetne-e manipulálni a rendszert, előidézve ezzel akár egy-egy mini válságot? Jelenleg ezek a feltevések még nagyon távolinak tűnnek, meglehet ugyanakkor, hogy néhány év vagy évtized múlva már realitássá válhatnak. 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért kell megszabadulni a frankhitelektől

Megszorítás? - Így is lehet ezt csinálni

Ezért okozott pusztító válságot az euró

Az államilag támogatott hitelek csapdája

Több pénzt a családoknak!

Dolgozz keményebben, vagy kirúglak!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr975497877

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.09.09. 08:58:52

"A közgazdászoknak tehát nem kell mást tenniük, mint figyelni a Google rendszerében keresett kulcsszavak gyakoriságát, és ha a válságra utaló szavak megszaporodnak, akkor sejteni lehet, hogy hamarosan beüt a krízis – mutat rá a kanadai Greg Tkacz, az idézett kutatást végző közgazdász professzor."

Ha a hülyeség fájna, még Kanadából is ide hallatszana az ordítása a "professzornak". :))

Félkifli 2013.09.09. 11:16:38

1. Már csak minden egyes gazdasági válság előtt ki kell találni, hogy éppen mely szavakra kell rákeresni, mert lehet, hogy a következőnél nem a "jobs, recession, crisis" lesz a kulcs, hanem pl. az "inflation" vagy a "demography", miközben a szokásos keresések változatlan eredményt adnak vissza.

2. akkor mostantól a közgazdászok nem is a gazdaságot fogják terelgetni, hanem csak azt fogják monitorozni, hogy a másik "looser" mire keresett rá? Ha egy adott intervallumban a többség arra keres rá, hogy "Armageddon", akkor mi lesz? :)

3. lehet létjogosultsága a google keresések monitorozásának, statisztikáinak, de még nem ezen a szinten. +Mivel a dolog már ismert, - mondjuk már több éve, ez a mostani csak egy kis plusz adalék -, tehát sokan fogják használni, illetve máris sokan használják, akár kereskednek is kulcsszavas kereséses statisztikái alapján, és pont ezért lesznek bizonytalanabbak, és későbbiek az elkövetkező "előrejelzések".

bankvezér 2013.09.09. 15:18:34

Az embereknek állítólag fingjuk sem volt arról, hogy válság kezdődik.
A tanulmány szerzője szerint, azonban ha megnézték volna milyen keresőszavak a leggyakoribbak az interneten, akkor előre látták volna a válságot.
Na de, ha az emberek nem sejtették, hogy válság lesz, akkor ki a fene keresgélt a válsággal kapcsolatos szavakra az interneten ???
Nyilván maga a válság...hiszen olyan régen volt már 1929,hogy azóta elfelejtette, mit is kell csinálnia.
Azért megáll az eszem, - újabban minden elmebeteg közgazdasági tanulmányt írogat. :(((

Bambano 2013.09.10. 02:17:14

A válságok sora rendszerszintű problémák miatt jön. Nem mindegy, mikor jön, ha nem tesznek ellene semmit? hint: de

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2013.09.10. 07:58:40

a szent tudomány újra megmondja a nagy semmit
halleluja index, hogy teret adsz a hittérítésnek

cserepj · http://latinpince.blog.hu 2013.09.10. 13:19:02

www.google.com/trends/explore#q=jobs%2C%20jobs%20-%22steve%20jobs%22&cmpt=q

Nem kis kiugrást csinált a "jobs" keresés Steve halálakor, ha csak erre "lőne" egy előrejelző rendszer, annak katasztrofális hatása lenne.

hot-spot (törölt) 2013.09.10. 20:30:18

Google szarrá keresi magát pusztán azzal,hogy eladja az első 10 legkeresettebb szót a neten.
Basszus, micsoda üzlet ez a google,beszarás!

hot-spot (törölt) 2013.09.10. 20:39:38

Persze hogy lehet manipulálni a rendszert (szerintem feltörni lényegesen kevesebb energiabefektetés lehet),aztán a téves adatokkal be lehet dönteni az egész devizatőzsdét akár.

MarcusFenix 2013.09.11. 07:18:15

@hot-spot: a Google maga a jövőbelátó időgép, ezt mondom évek óta. Neked meg találtam egy jó cikket:
fn.hir24.hu/itthon/2013/09/10/gyermeket-probal-rabolni-egy-no-a-fovarosban/~~fokusz
süti beállítások módosítása