Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Így menthetnék meg Európát

2013.08.08. 08:28 Pénzügyi Szemle

Ha az Európai Központi Bank kamatmentes hitelt adna az eurózóna bajba jutott országainak, azzal egy csapásra megoldódhatnának a gondok.

Bár az adósságválság hullámai úgy tűnik, hogy ha átmenetileg is, de elültek, a bajba jutott eurózóna tagok adóssága nem tűnt el. Ezekkel a tartozásokkal előbb utóbb kezdeni kell valamit, a színfalak mögött ugyanis az adósságráták szépen lassan emelkednek (lásd a lenti grafikont), vagyis az adóssággondok nem oldódtak meg, csupán a pénzpiacok némi időt adtak az illetékeseknek. Pierre Pâris és Charles Wyplosz közgazdászok most áttekintik a lehetséges megoldásokat. Az eredeti elemzés itt érhető el.

Adósság/GDP mutatók az eurózónában (százalék)

Posztba_nagy_1.jpg

A kutatók öt lehetséges megoldást mutatnak be az európai adóssággondokra, melyek közül természetesen egyik sem fájdalommentes:

- A hosszú távú megoldás, amit a fenntartható pályán mozgó országok számára minden bizonnyal a legkellemesebb, az adósságok lassú leépítése. Ez úgy lehetséges, ha az adóssággondokkal küzdő ország hosszú évekig költségvetési többlettel működik, vagyis szépen lassan visszafizeti a tartozásokat. Megszorítás, recesszió, lassú és keserves növekedés, ezt hoznák a következő évtizedek eben az esetben.

- Nagyszabású privatizáció, ami a GDP több tíz százalékára rúgna. Ekkor a bajba jutott állam eladna mindent, ami még megmaradt, repülőteret, földeket, kórházakat, minden állami vagyont, és ebből törlesztené a tartozásait.

- Részleges államcsőd, vagyis a tartozások egy bizonyos százalékának – 30-40-50 százalék - leírása. Ez a görög recept, a gond az, hogy egy spanyol veszteségleírás csődbe vinné a teljes európai bankszektort. Ez a forgatókönyv igazából csak „kis” országok esetében működik.

- Adósság-elengedés. Ez hasonló az előzőhöz, a stabil eurózóna tagországok elengednék a tartozás egy részét, ami azonban az ő adósságukat növelné, és sodorná őket nehéz helyzetbe. Ez a verzió politikailag szinte elképzelhetetlen.

- Az ötödik, ami a kutatók szerint a legesélyesebb, az Európai Központi Bankon keresztül történő rendezés. Ebben az esetben az EKB megvásárolná a bajban lévő országok államkötvényeinek egy részét, és cserébe kamatmentes hitelt biztosítana, amely hitelt természetesen sosem kellene visszafizetni. Ekkor bár az adósság nem tűnne el, de átalakulna egy olyan hitellé, amire kamatot nem kellene fizetni, és visszaadni sem kellene. Megközelítőleg 1200 milliárd eurót kellene az EKB-nak megvennie, ami – tekintettel a 2400 milliárd eurós jelenlegi mérlegfőösszegre – nem tűnik lehetetlennek.

Valamit az adósságokkal kezdeni kell, és miután az első négy verzió politikailag nehezen kivitelezhető, a legesélyesebbnek az ötödik forgatókönyv tűnik. A közgazdászok ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a túl könnyű megoldás minden esetben engedetlenséget szül, vagyis ha egy országot fájdalommentesen megmentenek, akkor könnyen lehet, hogy pár év múlva ugyanúgy felelőtlenül költekezni kezd, mint a válságot megelőzően.

Ennek megfelelően, ha egy ilyen megoldásara valóban rábólintana Európa – a németekkel lesz itt a legnehezebb megegyezni -, akkor az csakis úgy lenne kivitelezhető, ha mellé szigorú költségvetési szabályok születnének, melyek hosszú távon elejét vennék a felelőtlen túlköltekezésnek és eladósodásnak. 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Autópályát igen, tanári fizetést nem!

Még mindig a szüleiddel laksz?

Óvakodj a saját lakástól!

Elég volt a nagyvállalatok uralmából!

Adóemelés, megszorítás? - Ezt alaposan benéztük

Nem hinnénk, hogy ezek a világ legdrágább városai

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr15447421

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.08.08. 10:50:05

Ügyes módszer. Az adós országok - egészen addig, míg az adósságukat vissza nem fizetik, - zsarolhatóvá válnak. Már csak azt kell elintézni,hogy ne tudják visszafizetni az adósságot. Ez megoldható...

Dörnyei József · http://dornyeij.blog.hu 2013.08.08. 22:02:32

Ha az ECB bevásárol ennyi problémás államkötvényt, az durva inflációt indítana el, valamint újratermelné a problémát.

Az egyetlen megoldás az első, de arra meg nincsen politikai akarat. A szenvedés menni fog tovább.

Per pillanat az ECB tartja életben az EUR zónát, aminek az ára már most is infláció és negatív banki reálkamat. Ezt lehet folytatni egészen addig, amíg meg nem születnek a kemény politika döntések vagy szétesik az EUR zóna.

na4 2013.08.09. 00:09:21

Ez hülyeség. Ha az 5-ös változatot választják, abból megint marha nagy bukta lesz. A közgazdászok munka helyett össze vissza hadoválnak, aztán amikor jön a bukta, akkor csak annyit tudnak mondani, hogy "ja bocs elqurtuk, nem jött be" A megoldás az, hogy egye meg mindenki a saját szarát. Ha túlköltekezett, akkor szívjon, és vállalja a felelösséget, és ne a más farkával akarja a csallánt verni.

Melampo 2013.08.09. 08:24:43

Az államcsőd az államcsőd ha beismerjük, ha nem. A kakit hiába festjük be, hogy ne látsszon, hogy barna és hiába kölnizzük be, hogy ne lehessen érezni, hogy büdös, a kaki attól még kaki marad. Az ,hogy a megtakarításokat elinfláljuk, vagy a visszafizetésüket nemes egyszerűséggel megtagadjuk, az a végeredmény szempontjából tök mindegy.
Az odáig vezető út hosszában és a közben zajló eseményekben, legfőképp pedig az ezek után következő időszakban van az óriási különbség.
Egy deklarált államcsőd pillanatok alatt lezajlik, aki rosszul fektetett be az bukik és megkezdődhet a kilábalás. Az időhúzás és az elinflálás csak arra jó, hogy akiknek lehetőségük van rá átstrukturálják a megtakarításaikat időtállóbb javakba. Ez csak a komoly megtakarításokkal rendelkezők érdeke.

Félkifli 2013.08.11. 18:55:15

Erról az alábbiak jutnak eszembe:
1. Münchausen báró mocsárból hajánál fogva kirángatós jelenete.
2. Ha a "kicsi piros vasgolyó"-ra ezentúl azt mondjuk, hogy az mostantól "nagy zöld fakocka", attól az még mindig "kicsi piros vasgolyó" lesz.
3. Mintha a közgazdasági szakemberek elkezdték volna kántálni, hogy "nem ér a nevem, káposzta a fejem".
süti beállítások módosítása