Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Eretnekek voltak, sztárok lettek

2013.02.07. 16:27 Pénzügyi Szemle

Pár éve ezért kiközösítés járt volna azért, ami ma mindennapos. Tombol az unortodoxia nyugaton.

A gazdaságpolitikai útkeresés nem csak Magyarországot jellemzi, a világ vezető gazdaságai is olyan eszközökhöz nyúlnak, amilyenekről pár évvel ezelőtt csak a megvetés hangján szóltak volna (erről lásd Likviditás, reálgazdaság és unortodoxia című írásunkat a jobb oldali hasábban).

A pénzügyek komplex és átláthatatlan rendszerré váltak, amelyek nagyon gyorsan és nagyon intenzíven reagálnak minden egyes rezdülésre. Mindezt korábban a hatékonyság diadalaként ünnepelték, de összességében mégiscsak arról van szó, hogy ezeken a piacokon szinte értelmezhetetlenné vált a „hosszú táv”. Minden most történik, és mindenre azonnal reagálni kell. A folyamatok felgyorsulása miatt szinte mindig a rövid távú hatásoknak kell dominálnia, hisz egyszerűen nincs idő se kivárni, se elmagyarázni a hosszabb távú hatásokat. Keynes nem feltétlenül erre gondolt, de attól még nagyon ide illenek a szállóigévé lett szavak: hossz távon mind halottak vagyunk. Kinek van ideje manapság akár perceknél is előrébb gondolkodni…

Áttételesen ezzel van összefüggésben, hogy egyre többen a korábbi gyakorlattól eltérő megoldásokat keresnek. Miután az eddig megszokott válaszokat jellemzően ortodoxnak nevezték, ezért az ezzel szakítani próbáló megközelítésre gyakran használják az unortodox kifejezést. Magyarországon ennek a kifejezésnek van már egyfajta politikai felhangja, de ettől még más országokban is vannak olyan kezdeményezések, amelyeket jogosan illethetünk ezzel a jelzővel.

Milyen lépéseket fedhet le ez a „nyugati unortodoxia”? Nézzük például az Egyesült Államokat. A válság kitörése előtt pörgött a gazdaság, szárnyaltak az ingatlanárak, az ügyletek bonyolításához szükséges pénzhelyettesítők megtermelődtek. A jegybank (Fed) egyszer csak kamatot emelt, a likviditás megcsappant, sok hitelfelvevő tönkrement, a pénzügyi átláthatatlanság miatt pedig senki sem bízott már senkiben. Nem volt hitel. A likviditás lórúgás-szerű változását nem tudta kezelni a gazdaság, a pénzügyi rendszer csak azért nem omlott össze, mert hatalmas állami tőkeinjekciók érkeztek, a Fed pedig minden pénzhelyettesítőt pénzre váltott, amit kapott. Na, íme egy fölöttébb unortodox lépés. Egy jegybank, amelyik vállalatoktól kapott értékpapírokra is fizet? Ilyen régen azért nem volt…

Vagy egy másik példa. Az eurózónában havi rendszerességgel utalnak a bajba jutott tagállamoknak, miközben a „no-bailout” szabály a monetáris integráció egyik alaptézise volt. Az Európai Központi Bank napi rendszerességgel avatkozik be az olasz, a spanyol és az egyéb európai kötvénypiacokon. Pár évvel ezelőtt egy ilyen ötlet felvetése is azonnali „kiközösítéssel” járt volna Frankfurtban… 

Az egykori eretnek-gondolatok sztárötletekké váltak. Lehet, hogy ebben annak is szerepe van, hogy a hangadóknak is ez az érdeke?

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Milliókat vitt el az olcsó vodka

Gyengébb eurót? Még mit nem!!


Jön a magyar EU-tagság kritikus éve

Csapdába estek a munkanélküliek

Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal

Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?

Magyarország tartozzon a magyaroknak!

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr965365013

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása