Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Tanmese a gyenge forintról és a válságról

2012.03.03. 11:24 Pénzügyi Szemle

A híradásokban gyakran hallhatjuk, hogy a forintgyengülés „jó", mert serkenti az exportot, ezáltal lökést ad a vállalati szektornak és növeli a foglalkoztatottságot. Másfelől viszont „rossz", mert a devizahiteleken veszteség képződik, ami a gazdaság szinte minden szereplőjének plusz kiadást jelent. Kérdés: akkor most a gyengülő, vagy az erősödő forint az érdekünk?

Az 1929-33-as gazdasági válságból az Egyesült Államok többek között a dollár leértékelésével tudott kikászálódni. A nemzeti deviza leértékelésének köszönhetően (1) sikerült kilépni a deflációs spirálból, (2) a kialakuló inflációnak köszönhetően csökkentek a reálbérek, ezáltal javult a vállalatok versenyképessége és nőtt az export, végül (3) az adósságok reálértéke is csökkent.

Mindez csupa pozitívum, nem csoda, hogy a gazdasági válságokat követően általában a kormányok üdvözlik a deviza leértékelődését. (A témáról bővebben lásd "Devalváció: egy lehetséges út válságok után" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy a deviza leértékelődése csupán átmenetileg ad lökést a gazdaságnak - az infláció elszabadulásának veszélyét rejti ugyanis magában -, ez a kis segítség azonban egy válságot követően bőven elegendő ahhoz, hogy egy gazdaság néhány év alatt ismét talpra álljon.

A devizaleértékelés kapcsán két fontos következtetést érdemes még levonni, melyekre a „Súlyos hibát vét Európa?" című posztunkban hivatkozott tanulmány is felhívja a figyelmet.

Az első, hogy különösen a válságok alatt és után egy ország gazdaságpolitikai eszköztárában a saját deviza leértékelése az egyik legfontosabb fegyver lehet, így kétszer is meg kell gondolni, hogy az ország vezetése föladja-e ennek lehetőségét. Konkrét példaként Görögország esetét érdemes kiemelni, ahol a helyi deviza leértékelése, hacsak rövid távon is, de a gondok egy részére gyógyírt jelenthetne.

Ha lenne drachma, akkor annak leértékelése felpörgetné az inflációt, csökkentené a reálbéreket, javíthatná a versenyképességet, lökést adhatna az exportnak, sőt még a turizmusra is serkentőleg hatna. De nincs drachma, euró van, amit a görögök nem tudnak leértékelni.

A másik fontos tanulság, hogy rendkívül veszélyes más ország devizájában eladósodni. Ebben az esetben ugyanis a saját deviza leértékeléséből származó előnyöket elviszi az a veszteség, amit az ország lakosai és vállalatai a devizahitelek átértékelésén szenvednek el. A devizahitelek ebben az esetben mintegy gúzsba kötve az ország gazdaságát, egy válságot követően lassítják annak talpra állását, éppen úgy, ahogyan azt mi magyarok az elmúlt években megtapasztaltuk...

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A nagy gazdaságpolitikai lutri


Mennyit ér a házimunka Magyarországon?


Felsőoktatás: ez így nem maradhat!

Eleget húztunk már a nadrágszíjon?


Na ezért van veszélyben az euró


Magunkra húztuk a román cukrot
______________________________________________________________

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr325365340

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása