Veszélyes dolog, ha egy jegybankár olyan népszerűvé válik, mint egy ünnepelt rocksztár.
„A legjobb fegyver a legveszélyesebb, ha fordítva sül el” – tartja a mondás, ami tökéletesen igaz lehet a fejlett világ jegybankjaira a nem is olyan távoli jövőben. Ezek az intézmények, élükön a nagy hatalmú elnökökkel sikeresen kezelték a pénzügyi és gazdasági válságot akkor, amikor a fiskális politika, vagyis a költségvetés képtelen volt választ találni a bajokra. A legnagyobb jegybankok elnökei – Fed, Bank of England, EKB, Bank of Japan – olyan ismertségre és népszerűségre tettek szerint, mint a rocksztárok, könnyen lehet azonban, hogy elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor ideje lenne ismét háttérbe vonulni. Az eredeti elemzés itt érhető el.
Most még úgy tűnik, hogy például az amerikai jegybank leköszönő elnöke úgy vonul be a történelembe, mint az ember, aki egymaga megálljt parancsolt a pénzügyi válságnak. A 0 százalékra levitt kamatok, a bátor pénznyomtatás – QE – és a 0 százalékos alapkamat hosszú távú ígérete lehetővé tette, hogy az USA pénzpiaca és reálgazdasága elkerülje a totális összeomlást és növekedésnek induljon. Az eurózónát kis túlzással Mario Draghi egyetlen mondattal mentette meg, amikor 2012 júliusában megígérte, hogy az EKB minden tőle telhetőt meg fog tenni annak érdekében, hogy megmentse az eurót.
Ezek a lépések rövid távon vitathatatlanul megmentették a pénzügyi rendszert, senki sem tudja ugyanakkor, hogy hosszú távon milyen hatásokkal járnak, arról nem is beszélve, hogy amint haladunk előre az időben, az újabb és újabb jegybanki lépések egyre kisebb pozitív hatást fejtenek ki (ez remekül látszik az amerikai pénznyomda második és harmadik körén).
Raghuram Rajan, az indiai jegybank közelmúltban kinevezett elnöke úgy látja, hogy előbb-utóbb minden népszerűség, különösen a túlzott népszerűség visszaüt. Ahogyan a befektetői szakmában gyakran előfordul, hogy az ünnepelt sztárok néhány éven belül csúfos bukást szenvednek, úgy a fejlett világ jegybankjaival is könnyen megeshet, hogy rövid úton kikerülnek a most még ünnepelt sztár szerepéből.
Az okos jegybankár nem csak azt ismeri fel, hogy mikor kell addig soha nem használt eszközökhöz nyúlnia, de azt is, hogy mikor kell visszavonulót fújni. Az amerikai Fed megkezdte a visszalépést, és csak reménykedhetünk, hogy nem lépett túl későn. Raghuram Rajan aggodalommal figyeli az eseményeket, és úgy érzi, könnyen lehet, hogy az évekig fenntartott túl laza monetáris politika sokkal hamarabb visszaüthet, mint azt korábban bárki gondolta. Csak remélni tudjuk, hogy ez a sejtése nem válik valóra…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
A részeges férfi esete az előrejelzéssel
Magyarország nem Argentína - szerencsére
A brüsszeli észjárás és a magyar fejlesztések
Egy rossz reflex rángatja a forintot
Mások pénzéből nem lesz itthon biztos jövő
Londoni magyarok: hány bizonyíték kell még?