Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Hülyére keresik magukat a cégvezérek

2013.06.30. 08:10 Pénzügyi Szemle

A top 350 vállalat vezetője az Egyesült Államokban átlagosan 273-szor annyit keres, mint az átlag melós.Az, hogy egy vállalat első embere, vagy vezérigazgatója keressen jóval többet, mint a „mezei” dolgozó, az evidens, az ugyanakkor már sehol sincs megírva, hogy mennyi legyen a…

tovább »

Államcsőd? Bukjon az összes bank is!

2013.06.29. 08:05 Pénzügyi Szemle

A jelenlegi rendszerben, ha egy eurózóna tag csődbe megy, azzal magával rántja a saját bankrendszerét is.Az európai adósságválság több országban is bankválsággá alakult, miután a bankok ingüket-gatyájukat elbukták saját anyaországuk állampapírjaival. Mert mi is történt…

Az USA-ból intézhetik el a forintot?

2013.06.28. 08:10 Pénzügyi Szemle

Ha az amerikai Fed leállítja a pénzpumpát, az elsősorban nem a fejlett piacokat boríthatja meg, hanem a feltörekvőket. Köztük Magyarországot is, a forintot, az állampapír kamatokat, az alapkamatot…A befektetői világ Ben Bernanke Fed-elnök májusi kongresszusi meghallgatása óta -…

Hatalmasat lehetett bukni az aranyon

2013.06.27. 18:39 Pénzügyi Szemle

Manapság az egyiik top befektetési terméknek tartják az aranyat, de érdemes egy pillantást vetni a nemesfém inflációval korrigál brit fontban mért árára, illetve a csaknem 800 évet átölelő grafikonra. Az arany 1500 és 1965 között elvesztette értékének 80 százalékát, azaz…

A németek már megint befűthetnek Európának

2013.06.27. 07:51 Pénzügyi Szemle

A német alkotmánybíróság történelme egyik legfontosabb döntésére készül, amint arról kísérel meg ítéletet mondani, hogy az európai pénzügyi rendszert tavaly stabilizáló EKB kötvényvásárlási program összeegyeztethető-e a német és európai uniós joggal.Ha a válasz…

Soros: Ideje a valós problémákkal foglalkozni!

2013.06.26. 21:32 Pénzügyi Szemle

A közgazdasági elméletet az alapoktól kezdve újra kell gondolni – fejtette ki rövid videó-interjújában az általa alapított INET közgazdasági kutatóintézetnek Soros György, magyar származású amerikai milliárdos befektető. Soros mindenekelőtt azokat a közgazdászokat…

Roskadozunk az adósság-teher alatt

2013.06.26. 07:51 Pénzügyi Szemle

Az állam vészesen eladósodott, a lakosság a megtakarításait lakásokban kötötte le, és Magyarország elkövette az „eredendő bűnt”: külföldi devizában vett fel hiteleket. Itt tartunk most, innen kellene elrugaszkodni.Előző posztunkban áttekintettük, hogy milyen változásokat…

Miből élnek a magyar családok?

2013.06.25. 07:51 Pénzügyi Szemle

A rendszerváltás óta eltelt több mint két évtizedben eltűnt 1,5 millió munkahely, összeomlott a munkajövedelmek GDP-hez mért aránya, a tőkejövedelmek egy szűk réteghez áramlanak és megugrott a segélyen élők száma.Az egyik jelentős változás a rendszerváltás óta eltelt 23…

Szinte csak Magyarországról nincs vita

2013.06.24. 07:51 Pénzügyi Szemle

Ki hinné, hogy a közgazdászok olyan alapvető kérdésben sem tudnak egyezségre jutni, mint hogy a válság kitörése óta volt-e megszorítás Európában. Pedig pontosan ez a helyzet: van, aki OECD-adatokra hivatkozva egyenesen azt állítja, hogy valójában csak három európai ország -…

süti beállítások módosítása