Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Támogassa a próbaidőt az állam!

2013.11.16. 08:31 Pénzügyi Szemle

A lassan csökkenő munkanélküliség aggodalomra ad okot, egy megoldást jelentene, ha az államok támogatnák a fiatal pályakezdő vállalkozókat.

Az európai munkanélküliség továbbra is aggasztó – a német-holland-osztrák mintagazdaságokat leszámítva -, miközben a gazdasági szakemberek az USA-val kapcsolatban is hangsúlyozzák, hogy szokatlanul lassan és vontatottan megy a munkahelyteremtés. Nem is csoda, hisz a technológiai fejlődésnek – robotok térnyerése – és a távol-keleti olcsó munkaerőpiacokra történő kiszervezéseknek köszönhetően a válságtól függetlenül is jó néhány munkahely szűnt meg a fejlett világban. Van ugyanakkor megoldás, melyre az internet és a vállalkozások adnak lehetőséget. Az eredeti elemzés itt érhető el.

posztba_nagy_3.jpg

Dale Mortensen, a Northwestern University Nobel-díjas közgazdásza úgy látja, hogy a munkanélküliség problémája nem fog magától megoldódni, ehhez állami segítség kell. Az ötlet az, hogy az állam hívjon életre egy átfogó programot, melynek keretében induló vállalkozásokat támogat, olyanokat melyek vagy pályakezdő fiatalokat, vagy munkanélkülieket vesznek fel. A rendszer alapja egy próbaidőt támogató állami program lenne, amely támogatást azok a vállalkozások kapják, akik munkanélkülit vagy pályakezdőt alkalmaznak. Még vonzóbb lenne, ha egy egyszeri támogatás is járna akkor, ha a próbaidő végén az alkalmazottat véglegesítik.

Az elv az, hogy ha valaki nem tud elhelyezkedni állásban, akkor képezzen magából vállalkozót, ha valaki nem képes vállalkozóvá válni, akkor pedig álljon munkába egy vállalkozónál. Nyilvánvaló, hogy nem mindenki alkalmas vállalkozónak, ha azonban mondjuk 10 fiatalból egy lehetne sikeres vállalkozó, és a gáláns állami támogatási rendszernek köszönhetően a másik 9-ből még 2-t fel tudna venni, akkor meg lenne oldva a munkanélküliség egy jelentős része.

A technológiai fejlődés és az internet terjedése képes állásokat is teremteni, ehhez azonban kreativitás kell, bátorság, és sok-sok ötlet. A fiatal vállalkozásokban rejlő potenciálról korábban már írtunk, ezt megerősíti, hogy egy Nobel-díjas közgazdász is ebben látja a kiutat a munkanélküliségből. Ehhez azonban az kell, hogy az állam minden eszközzel a fő munkahelyteremtők, a fiatal vállalkozások segítségére legyen, ha kell adó- és járulékkedvezményekkel, ha kell támogatott próbaidővel, ha kell, akkor a sikeres munkahelyteremtés után járó támogatásokkal.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Megfojtja magát Európa

Devizahitelek: miben hibáztak biztosan a bankok?

Furcsa világot teremtett a válság

Az évszázados dunai árvíz csak a kezdet?

Újabb generáció lehet a devizahitelek foglya

Mi a baj az IMF-es vagyonadóval?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr185627022

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.11.16. 10:11:36

Aha, Nobel-díjas közgazdász... :)))

"Ehhez azonban az kell, hogy az állam minden eszközzel a fő munkahelyteremtők, a fiatal vállalkozások segítségére legyen, ha kell adó- és járulékkedvezményekkel, ha kell támogatott próbaidővel, ha kell, akkor a sikeres munkahelyteremtés után járó támogatásokkal."

Az amerikai republikánusok erre azt felelik, hogy ők aztán nem fognak egy megveszekedett centtel sem több adót fizetni, így aztán nem lesz pénz erre munkahelyteremtésre. :))
Ugyanezt mondja Orbán Viktor is ...

"A technológiai fejlődés és az internet terjedése képes állásokat is teremteni, ehhez azonban kreativitás kell, bátorság, és sok-sok ötlet. "

Akkor én mondok egy kreatív ötletet. A munkanélküli fiatalok feléből számítógépes hackert kell képezni, a másik feléből pedig olyan szakembert, aki védelmi programokat készít. A két csapat így jól el lesz egymással...
De mert semmilyen társadalmilag hasznos értéket nem állítanak elő, ezért mindkét csapat belőletek, a ti pénzetekből, adótokból stb. fog élni. :)))

Husz_János_Puszita 2013.11.16. 13:30:20

Téves. Nem a munkavállalót kell támogatni a munkaerőpiacon, hanem a munkáltatót, de őt is csak olyan mértékben, hogy hosszú távon piacképes munkahelyet hozzon létre. Ne szűnjön meg a támogatási forma kivezetésével.

A dinamikus kezdő vállalkozónak nem munkanélkülire és pályakezdőre van szüksége, hanem minőségi munkaerőre. Nem utóbbiak alkalmazását kell támogatni, hanem a kisvállalkozásokat, kezdő vállalkozásokat helyzetbe hozni. Ők foglalkoztatják a munkavállalók kétharmadát, ők nem mennek a Távol-Keletre termeltetni, nekik a legkevesebb lehetőségük adóoptimalizálni.

A pályakezdők helyzetét a munkaerőpiac felpörgése megoldja, illetve esetükben lehetőséget kell adni atipikus foglalkoztatási formákra, tanulószerződésekre, engedményre a kötelező minimálbérből. Ausztriában, Svájcban így van, nem véletlenül mintagazdaságok.

különvélemény 2013.11.16. 21:08:30

Ha valaki valamit nagyon akar, akkor azt eléri...
Nem ez a nagy Ámerikai álom?
Ja hogy ilyen nem létezik, csak csicska polgár és über állam?
Mint ahogy csak csicska ország és über ország létezik az EU-ban.
süti beállítások módosítása