Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Megvan a megegyezés, mindennek vége

2013.10.18. 08:25 Pénzügyi Szemle

Meglett az amerikai egyezség az adósságlimitről, egyelőre nem jön el a pénzügyi armageddon, mégis vannak, akik szerint nem örülhetünk. És érveik is vannak. 

Samuel Gregg, a neves és befolyásos amerikai agytröszt, az Acton igazgatója kétségtelenül egy sajátos szemszögből, katolikus amerikaiként érvel a helyzettel kapcsolatban. Bizonyosan sokan nem osztják a nézeteit, de még számukra is tanulságos lehet, ami mond. Íme. Az eredeti elemzés itt érhető el.

dollar_nagy_4.jpg

Gregg szerint az a baj, hogy az amerikai politikai elit a jelek szerint nem tud szembe nézni a fiskális realitásokkal. 2012 augusztusa óta az amerikai adósság 16 015 milliárd dollárról 16 747 milliárd dollárra nőtt, miközben az amerikai állam mérete is dagadt. Vajon nem kellene egy határt szabni e növekedéseknek? – teszi fel a kérdést. Éreztetve, hogy szerinte igenis kellene.

Nem egyszerűen egy politikai, kormányzati kudarccal állunk szembe, ahogy ezt a közgazdászok, gazdasági szakemberek gyakran szeretik leegyszerűsíteni. Az az igazi gond, hogy a jelek szerint az amerikai polgárok és különösen vállalatok jelentős részét nem zavarja a költségvetési fegyelmezetlenség és felelőtlenség. Márpedig ez sokat elmond az amerikai társadalom állapotáról. 

A katolikus Gregg az egykori XVI. Benedek pápát is idézi, aki szerint a fejlett világ államainak és háztartásainak eladósodása egy komoly erkölcsi zavar (deeper moral disorder) folyománya. A túlzott eladósodás ugyanis azt jelenti, hogy a jövő generációk kontójára élünk, ami a generációk közötti szolidaritás felrúgása. Sőt, az előző pápa azt is állítja, hogy hitelből élni egyenlő hazugságban élni, hiszen szinte úgy nézzük a hatalmas adósságokat, mint amik járnak nekünk… pedig dehogy.

„Ha az egyének és a családok a saját lehetőségeiken túl akarnak élni, akkor annak lehetséges megoldása a fogyasztásuk hitelből való finanszírozása. De mindez mit tükröz egy társadalom prioritásaival és az emberrel alkotott képével kapcsolatban?” – teszi fel a költői kérdést a közgazdász.

Szerinte nem sok jót.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Eszetlenül öntjük a kukába az ételt

Elkerülhettük volna az összeomlást?

Kötelet húznak a politikusok

A csőd elmaradt, de hogyan tovább?

Rossz világ vár a szingli szülőkre

Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr915582157

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.10.18. 10:58:48

Ezt a tanulmány én egyszerűen csak kidobnám a szemétbe...
Te hiába nem veszel fel kölcsönt, mert jön egy Gyurcsány és felveszi helyetted és a te nevedben.
Te észre sem veszed ezt, csak akkor amikor a kölcsönadók rajtad követelik a kölcsön megfizetését.
Aki pedig ezt a galádságot elkövette, az büntetlenül éli világát és hülyíti tovább a végtelenül félrevezetett buta embereket.

Husz_János_Puszita 2013.10.18. 17:46:04

@bankvezér:

Épp ezt a mentalitást ostorozza a szerző.
süti beállítások módosítása