Pénzügyi Szemle Online Blog

A blogot a penzugyiszemle.hu szerkesztői írják. A portálon cikkeink, tanulmányaink teljes terjedelemben megtalálhatók, és teret adunk a szakmai vitának is. Ingyenes regisztráció itt.

Kövessen minket a Linkedin-en!

A Pénzügyi Szemle online hírei

    • Japán és a folyamatos monetáris lazítás
      Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy további hosszú évekig fenntartsa a laza monetáris politikáját, hisz óvakodnia kell az inflációtól. De mi a helyzet azokban az országokban, ahol a gazdaság természetes folyamataiból eredően folyamatos a deflációs nyomás?

    • Az újraelosztás lehet a megoldás a gazdasági problémákra
      Ha van stabil gazdasági növekedés, akkor a felmerülő problémákra megvan a megoldás: maga a növekedés. Hiába jön tehát egy válság, egy fenntarthatatlan adósság, a problémákat megoldja a stabil növekedés. De mi a helyzet akkor, ha ez a stabilitás elvész?

    • Szükség van az 500 eurósokra az eurózónában
      Az 500 eurósok legnagyobb használója az alvilág, az EKB korábbi igazgatója mégis úgy látja, hogy a bankjegyekre szükség van, mégpedig biztonsági okokból. Az eurózónát ugyanis egyszer már megmentették az 500 eurós bankók.

    • Nyugdíjak: egyre fontosabb az előtakarékosság
      Az Egyesült Államok társadalma elöregedőben van, csakúgy, mint számos más fejlett országban. Ebben a környezetben az állami nyugdíjak vásárlóértéke egészen biztosan csökkenni fog, ami különösen az alsó jövedelmi harmadban okozhat nehézségeket.

    • Ronald Coase - itt és most
      Ronald Coase szerint a közgazdászokra az igazán érdekes kérdések az intézmények - vagyis a társas játékszabályok - középső szintjén várnak. Súlyos tévedés, pontosabban tudatlanság azt hinni, hogy a piacgazdaság intézményei triviálisak, és elintézhetők az olyan sommás állításokkal, mint hogy „magántulajdonra és szerződéses szabadságra van szükség".

    • Amerikai állampapírokat vásárolhatna az EKB
      Az eurózónában komoly problémát okoz a rendkívül alacsony infláció és a lassú gazdasági növekedés. Ha az Európai Központi Bank amerikai állampapírokat vásárolna, azzal egyszerre oldhatná meg a gondokat, úgy, hogy az uniós szabályok sem sérülnének.

    • Rossz célpontra lőttek a görög megszorításokkal
      Miközben Írországban és Portugáliában remekül halad a válság utáni felépülés, Görögország továbbra sem képes a tartós növekedésre. Pedig a megszorítások rendbe tették a költségvetést és a folyó fizetési mérleget is.

Minden napra egy tanulmány

A blog küldetésének tekinti a magyar közgazdasági és pénzügyi kultúra emelését, a gazdasági és pénzügyi kérdések iránt érdeklődők látókörének szélesítését. Ennek részeként minden nap egy-egy, jellemzően külföldi szerzők által jegyzett tanulmányt, elemzést, szakcikket ajánlunk az olvasók figyelmébe. Meggyőződésünk, hogy a nemzetközi tapasztalatok segítik a magyarországi kihívások és problémák jobb megértését, az ezekről való színvonalas vitákat és a megfelelő válaszok megtalálását is. A bejegyzések a szerzők, illetve a Pénzügyi Szemle Online szerkesztőinek véleményét tükrözik. A kommenteket moderáljuk, melynek során az általános moderálási elveket követjük.

Akik figyelnek ránk

ecohu_logo.jpg

hirf.jpg

Ha okos gyerek vagy, ne bankárnak menj!

2013.10.01. 08:30 Pénzügyi Szemle

Ahelyett, hogy valami igazán hasznossal foglalkoznának, a legbriliánsabb elmék gyakran választják a pénzügyi zsonglőröknek szánt pályát, komoly veszteséget okozva ezzel a teljes társadalomnak.

Az Egyesült Államokban a gazdasági válság előtti években az ország legokosabb diákjainak egy igen jelentős része a pénzügyi szektorban kívánt elhelyezkedni: a Harvardon diplomázó fiatalok mintegy 25 százaléka kezdte meg karrierjét valamely pénzügyi vállalatnál, miközben a Yale esetében 24 százalék, a Princeton esetében pedig 46 százalék volt ez az arány. Lehetséges, hogy az amerikai nemzet legokosabb fiataljai nem arra használják a tehetségüket, hogy építsék az országot, hanem épp ellenkezőleg, arra, hogy rombolják? – teszi fel a kérdést Robert J. Shiller, a Yale University professzora. Az eredeti elemzés itt érhető el.

Money_nagy.jpg

Robert J. Shiller a beszédes statisztikai adatok mellett rámutat, hogy bár a pénzügy iránti érdeklődés a válság miatt némileg visszaesett, a tendenciákban alapvető változás nem történt. Emellett az is jellemző, hogy a klasszikus banki tevékenységek kárára egyre inkább emelkedik az „egyéb pénzügyi szolgáltatások” közé sorolt állások aránya, vagyis egyre több a hivatásos spekuláns, hedge fund menedzser és tréder.

A professzor szerint fontos, hogy szétválasszuk a pénzügyi szektort, és megkülönböztessük a hasznot hajtó bankárokat a haszontalan, sőt esetenként káros bankároktól. A klasszikus bankár ugyanis, aki betétet gyűjt, hitelezi a gazdaság szereplőit, biztosítja a vállalatok forrásszerzését - és teszi ezt elfogadható jutalék mellett -, hasznosnak tekinthető, szemben a „játékossal”, akinek munkája az, hogy virtuális pénzekkel zsonglőrködik, és többnyire a szerencsében bízva igyekszik bankot robbantani.

A gond az, hogy egyre inkább vonzók a „játékos” típusú pénzügyi állások, ami ahelyett hogy hasznos lenne a társadalom számára, egyenesen haszontalan, sőt az esetek egy jelentős részében még káros is. Ha pedig a föntebb említett statisztikáknak megfelelően a társadalom legragyogóbb elméi a pénzügyi „játékosoknak” szánt úton igyekeznek boldogulni, az nem jelent mást, mint hogy a társadalom elveszíti legértékesebb munkavállalóit.

A társdalom tehát a pénzügyi szektor evolúciója nyomán jelentős veszteségeket szenved el - képzeljük csak el, mi lenne, ha ezek az okos fiatalok valamely termelő szektorban igazán hasznos állást töltenének be -, a gazdaságpolitika mégsem tehet sokat a folyamat megfordítása érdekében. Szabályozni természetesen lehet a pénzügyi szektort, és kell is, ahol azonban sok pénz van, ott a szabályok előbb-utóbb enyhülnek, és minden kezdődik elölről…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Újra ketyeg a görög bomba

Így csökkenthető a spekuláció - az IMF szerint

Megöli a beteget a brüsszeli recept?

Nobel-díjas támasz a devizahitelesek mentéséhez

Menjünk minél később nyugdíjba!

Mégsem omlanak össze a nyugdíjrendszerek?

A bejegyzés trackback címe:

https://penzugyiszemle.blog.hu/api/trackback/id/tr975531753

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bankvezér 2013.10.01. 09:03:48

"Tán a tudománynak éljek?
A tudósok mind szegények."
Csalok, lopok és hazudok,
Politikus,vagy bankár vagyok.

bankvezér 2013.10.01. 09:29:44

"A gond az, hogy egyre inkább vonzók a „játékos” típusú pénzügyi állások, ami ahelyett hogy hasznos lenne a társadalom számára, egyenesen haszontalan, sőt az esetek egy jelentős részében még káros is. "
Ha nem lennének "farkasok", túlszaporodnának a "birkák", és az sem szerencsés. :)))

"Szabályozni természetesen lehet a pénzügyi szektort, és kell is, ahol azonban sok pénz van, ott a szabályok előbb-utóbb enyhülnek, és minden kezdődik elölről…"
A politikusok mind a "zsebünkben vannak"... :))))

vomit 2013.10.01. 21:03:09

hogyan mondod el a bankarcsicskanak, hogy az emberiseg es igy a sajat gyerekei sorsanak tonkreteteleben vesz reszt?

www.zerohedge.com/contributed/2013-09-30/breaking-bad-big-bank-ceos-how-bad-bank-ceos-use-bystander-effect-dupe-good-p
"Unless someone is a sociopath, it is the essence of human nature for a human being to believe that he or she is engaged in a career that provides positive benefits for society and does not engage in unsavory, immoral behavior towards humanity.
(...)
(I)f you are a good person still working within the banking industry, and I believe that there are many good people still working within the immoral banking industry, then I beg of you to please take the time to finish reading this one article. If you do, I promise that I will explain to you:
(1) The psychological basis behind your negative gut reaction to all of the negative news you hear about your industry that shuts down your desire to learn the truth: and
(2) The reasons why a "don't tell me because I don't want to know" attitude are not only ultimately self-defeating, but also bound to turn you into a catastrophic victim of bank fraud yourself sometime within the next few years."

Link elek 2013.10.02. 00:58:59

Majd ha a quantum fizikusok keresnek 10mill$/ev-et, akkor oda mennek majd az emberek.

De vegyuk eszre elvenni mas penzet sokkal egyszerubb, mint megtermelni.
A bankarok nem termelik a penzt, hanem elszedik mastol.
Pont mint a bunozok, de minden bankar megnyugodhat, nem ok a legrosszabbak azok a jogaszok es a politikusok.

citzen 2013.10.02. 01:07:02

Röhej... Amíg a pénzügyi "játékosok" nem ritka, hogy havi többmillát tesznek zsebre +még a "saját" otthni játékuk a részvényekkel (ha már az a dolguk, hogy belelássanak a dolgokba), addig a termelő-szférában az országos átlagot vagy az alatt kapnak... Nyilván hülye lesz oda menni, ahol tized annyit nem kap. Én sem viccből mentem ilyen irányban főiskolára. Persze Mo-i egyetemről/főiskoláról azért nehezebb egy jó céghez bekerülni.

bankvezér 2013.10.02. 16:51:10

@vomit:
"hogyan mondod el a bankarcsicskanak, hogy az emberiseg es igy a sajat gyerekei sorsanak tonkreteteleben vesz reszt?"
Én tudom : csak (!) az erőszak nyelvén értenek . :((
süti beállítások módosítása